Mazda, talep sürdükçe dizel araç üretmeye devam edecek

Share

Dizelgate skandalından sonra dizel motorlara olan ilgi düşerken, Mazda talep olması halinde dizel motor üretmeye devam etme kararı aldı. Avrupa Birliği’nin emisyon kısıtlamaları dizel motorlar için zorluk yaratırken, Mazda farklı bir strateji izliyor.

Mazda, geçtiğimiz yıl iki yeni altı silindirli motoru tanıtarak dikkatleri üzerine çekti. Bu motorlardan biri 3.3 litre hacimli turbo dizel bir üniteydi ve CX-60 modelinde kullanılmaktaydı. Avrupa pazarında sunulan bu motor yarı hibrit teknolojisi ile destekleniyordu. Mazda, müşterilerden gelen talep devam ettiği sürece dizel motor üretimine devam etme niyetini açıkladı.

Mazda CX-90 proje müdürü Mitsuru Wakiie, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Müşterilerimiz dizel motor istediği sürece ve bu motorları kurallara uygun şekilde üretebiliyorsak, dizel motorlardan vazgeçmeyi düşünmüyoruz. Ancak talep giderek azalıyor. Bu nedenle yeni bir dizel motor geliştirme ihtiyacı duymayabiliriz. Zaten bu sebeple 3.3 litrelik turbo dizel motoru üretme kararı aldık” dedi.

Wakiie, özellikle Japonya ve Avustralya gibi pazarlarda bu motorun talep gördüğünü ve bu durumun üretim kararını etkilediğini belirtti.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...