McDonald’s’ın yeni hamlesi: CosMc’s ile Starbucks’a meydan okuyor

Share

Fast-food devi McDonald’s, gastronomi dünyasına yeni bir soluk getirerek, Starbucks’a rakip olacak olan CosMc’s zincirini tanıttı. Bu yenilik, ilk olarak ABD’nin Chicago kentinin hemen dışındaki Bolingbrook’te bu hafta kapılarını açacak olan restoranla başlıyor ve 2024 sonuna kadar Texas’ta 10 yeni şubeye ev sahipliği yapacak.

CosMc’s, özellikle içeceklerin ön planda olduğu, lezzetli ancak bol şekerli bir menü sunacak. Churro Frappe ve bisküvi-çikolata-marshmallow karışımlı soğuk kahve gibi tatlı içecekler, içecek menüsünü renklendirecek. Ayrıca, McDonald’s menülerinden tanıdığımız ürünlerden bazıları, örneğin McMuffin, bu yeni zincirde de tüketicilere sunulacak.

CosMc’s adını, 1980’lerin sonları ve 1990’ların başlarına damgasını vuran McDonaldland maskotlarından biri olan uzaylı ve iştahlı CosMc’ten alıyor. Bu nostaljik dokunuş, markanın geçmişine duyulan özel bir bağlılığı yansıtıyor.

CosMc

McDonald’s, yalnızca kahve ve tatlılar sunan McCafe adlı bir kahve zinciriyle de biliniyor. Yeni açıklamada, şirketin küresel büyüme hedeflerine de vurgu yapılarak 2027 sonuna kadar dünya genelinde 10 bin yeni restoran açılması planlanıyor. Bu hedefin önemli bir kısmı, özellikle Çin’de olacak.

Son dönemde dünya genelindeki geçim sıkıntıları artarken, düşük fiyatları nedeniyle McDonald’s, fast-food tercih edenler arasında öne çıkıyor. Bu durum, şirketin gelirlerinin diğer birçok şirketten daha az etkilenmesine neden oluyor. Eğer şirketin hedefleri gerçekleşirse, McDonald’s, tarihindeki en hızlı büyüme dönemini yaşamış olacak.

McDonald’s, 2027’ye kadar açılacak olan yeni restoranların 900’ünü ABD’de faaliyete geçirecek. Ayrıca, şirket dünya genelinde 1.900 kendi işleteceği restoran açacak ve 7 bin uluslararası şube lisansını diğer şirketlere verecek. Bu yeni restoranların yarısından fazlası, şirketin en büyük ikinci pazarı olan Çin’de hizmete girecek. McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski, Çin’in gelecekte en büyük pazarlarından biri olabileceğine olan inancını dile getirdi.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...