Merkez Bankası, 2024 yılının ilk faiz kararını açıkladı: Yüzde 45 seviyesine yükseltildi

Share

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından 2024 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, politika faizini %42,5 seviyesinden %45’e yükseltme kararı aldı. Bu karar, hem yerli hem de yabancı ekonomistlerin önceden belirledikleri beklentilerle uyumlu bir şekilde gerçekleşti.

Anketlere katılan ekonomistlerin faiz kararıyla ilgili ortak görüşü, 250 baz puanlık bir artışla faizlerin %45’e çıkarılması yönündeydi. TCMB’nin bu kararıyla beklentilere paralel bir adım atması, piyasa oyuncularının öngörülerini doğrulamış oldu.

Yabancı analistler de benzer bir çizgide düşünüyordu. Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller, TCMB’nin politika faizini 250 baz puan artıracağını öngörmüş, Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal ise %45 seviyesine yükseltilen faiz oranının, parasal sıkılaştırma adımlarının en kısa zamanda tamamlanması beklentisiyle gerçekleşebileceğini belirtmişti.

Bu faiz artış kararı, TCMB’nin enflasyonla mücadelede ve ekonomik istikrarı sağlamada aldığı tedbirlerden biri olarak değerlendirilebilir. Merkez Bankası’nın faiz politikasındaki bu değişiklik, ekonomik aktörlerin ve yatırımcıların yakından takip ettiği bir gelişmedir.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...