Merkez Bankası faizleri yüzde 40’a çıkararak beklentileri aştı

Share

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizinde piyasa beklentilerinin üzerinde bir hamle yaparak 500 baz puanlık bir artışla faiz oranını yüzde 40 seviyesine çıkardı.

TCMB’nin açıklamasında, parasal sıkılaştırma adımlarının kısa sürede tamamlanacağına dair bir vurgu yer aldı.

Ekonomistlerin katıldığı Reuters anketine göre, kurumun faizi 250 baz puan artıracağı beklentisi hakimdi. Ancak TCMB, bu tahmini önemli ölçüde aşarak yüzde 40’a çıkardı.

Sadece üç ekonomistin öngördüğü gibi, 500 baz puanlık bir artış, Merkez Bankası’nın politika faizini belirgin bir şekilde yükseltti.

Bu son karar, Haziran ayından bu yana TCMB’nin gerçekleştirdiği faiz artışlarının toplamını 3.150 baz puanına ulaştırdı.

Faiz oranlarındaki bu hızlı yükseliş, Türkiye’nin enflasyonla mücadelede ve ekonomik istikrarı sağlamada aldığı kararlı bir adım olarak değerlendirilebilir. TCMB’nin gelecekteki adımları ve enflasyonla mücadele stratejisi yakından izlenecek.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...