Microsoft CEO’su: Mobil taraftan vazgeçmek hataydı

Share

Teknoloji devi Microsoft’un CEO’ları, şirketin mobil dünyada yaptığı hataları kabul ediyorlar. Microsoft’un şu anki CEO’su Satya Nadella, Business Insider’a verdiği bir röportajda, mobil alandaki kararlarından pişman olduğunu açıkça ifade etti.

Nadella, Microsoft’un cep telefonu işinden çekilmesini “daha iyi idare edilebileceğini” belirtti. Bu kararın bir hata olup olmadığına dair soruya Nadella şöyle yanıt verdi: “Pek çok insanın hakkında konuştuğunu düşündüğüm karar – ve CEO olduğumda verdiğim en zor kararlardan biri – o zaman tanımlandığı şekliyle cep telefonu olarak adlandıracağım sektörden çıkışımızdı. Geriye dönüp baktığımda, PC’ler, tabletler ve telefonlar arasındaki bilgi işlem kategorisini belki de yeniden keşfederek bunu başarmanın yolları olabileceğini düşünüyorum.”

Microsoft’un cep telefonu işinden çekilmesi, Windows Phone’un sonunu işaret etti. Microsoft o zamandan bu yana Android tabanlı Surface Duo ve Surface Duo 2 telefonlarını piyasaya sürdü, ancak geleceği belirsiz. Yani, mobil dünyada Microsoft’un yeniden güçlenmesi için ciddi bir adım atması gerekiyor.

Bill Gates, Microsoft’un kurucu ortağı ve eski CEO’su, “en büyük hatası”nın Microsoft’un Android’e karşı yetersiz kaldığı olduğunu belirtmişti. Bu, Google’ın Android’i satın almasının ardından gerçekleşti. Eski CEO Steve Ballmer da Android ve iPhone’a yanıt vermedeki yavaşlıkları nedeniyle pişmanlık duyduğunu söyledi.

Microsoft, son on yılda Android ve iOS için uygulamalara odaklanmış durumda. Android ve iPhone telefonları, Microsoft’un hizmetleriyle entegre edilmiş durumda. Şirketin mobil tarafta yeniden yükselme çabaları devam ediyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...