NASA, K2-18b gezegeninde yaşam belirtisi buldu

Share

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, uzak bir gezegende dimetil sülfit (DMS) adı verilen bir molekül tespit ederek, yaşam belirtisi olabileceğine dair ilk belirtileri elde etti. Ancak bu tespitin kesinleşmediği ve daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor.

Araştırmacılar ayrıca gezegenin atmosferinde metan gazı ve karbondioksit (CO2) tespit etti. Bu gazların tespiti, gezegenin su okyanusuna sahip olabileceğini işaret ediyor.

K2-18b adlı gezegen, Dünya’dan 1,1 milyar kilometre uzaklıkta bulunduğu için teleskoba çok az ışık ulaşıyor. Bu nedenle spektral analizin daha fazla veriyle desteklenmesi gerekiyor.

James Webb Uzay Teleskobu, uzak gezegenlerin atmosferlerini analiz edebilme kapasitesine sahip bir teleskoptur. Bu tür analizler, atmosferdeki kimyasal bileşenleri keşfetmeye olanak tanır.

Ancak bu tür tespitlere ihtiyatla yaklaşmak önemli. Örneğin, 2020 yılında Venüs’teki fosfin gazının varlığının tespit edildiği iddiası daha sonra çürütülmüştü.

Gezegenlerin yaşamı destekleme potansiyeline sahip olmaları, gerçekten yaşam olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle DMS’nin varlığının önemi büyük; ancak kesinleşmesi için daha fazla veri bekleniyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...