Ne okuyoruz: Pi’nin Yaşamı – Yann Martel

Share

Yaşamın Pi’si, bir Hint genç olan Pi’nin sıradışı bir hayat hikayesini anlatır.

Pi, hayvanat bahçesi sahibi olan ailesiyle birlikte Hindistan’da yaşıyordu. Ancak, ailesi onu Kanada’ya taşınacakları sırada beraberlerinde götürmeye karar verince, bir kargo gemisiyle deniz yolculuğuna çıktılar. Ancak, gemi fırtınaya yakalandı ve Pi, hayatta kalmayı başaran tek kişi olarak kendisini bir sal üzerinde, Pasifik Okyanusu’nda buldu.

Pi’nin yolculuğu, bir kaplumbağa, bir orangutan, bir sırtlan ve bir Bengal kaplanıyla dolu olan bir canlı hayvan zoolojisine dönüştü. Pi, hayatta kalabilmek için hayvanlarla dostluğu kurar ve doğanın güçleriyle mücadele eder.

Kitap, hayatta kalmak için mücadele eden bir insanın zorlu hikayesini anlatırken, aynı zamanda hayatın anlamı ve inanç konularına da değinir. Kitapta ayrıca, yazarın İncil, Kuran ve Bhagavad Gita gibi kutsal kitaplardan alıntılar yapması, okuyucuya farklı dinlere ve inançlara da bir bakış açısı sunar.

Özetle, “Yaşamın Pi’si” romanı, hayatta kalmak için verilen mücadeleyi, doğanın güçlerine karşı koymayı ve inançların insan hayatındaki rolünü ele alır. Bu kitap, okuyuculara ilginç bir yolculuk, birçok düşündürücü fikir ve yaralayıcı bir hayat hikayesi sunar.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...