Netflix, Luke Cage’i iptal etti

Iron Fist’in hemen peşinden Luke Cage de 3. sezon onayını alamadan iptal edildi.

Büyük umutlarla başlayan Marvel-Netflix ortaklığı, pek de iyi gitmiyor gibi görünüyor.

Anımsayacağınız üzere geçen hafta başrolde Finn Jones’un bulunduğu Iron Fist, yayınlanan iki sezonun hemen peşinden iptal edilmişti. Marvel ve Netflix cephesinden gelen haberler, aldığı fena açıklar ve nispeten düşük izlenme oranlarına sahip Iron Fist’in aksine başka dizilerin sürek edeceği yönündeydi. ama bugün sürpriz bir haber geldi.

Deadline’ın haberine göre yaratıcılığını Cheo Hodari Coker‘ın yaptığı ve başrolde Mike Colter‘ın bulunduğu Luke Cage, 3. sezon onayı almadan iptal edildi. Gelgelelim sitedeki habere göre, bu iptalin nedeni Iron Fist’te olduğu gibi düşük izlenme oranı Veyahut fena yorumların aksine taraflar arasındaki düşünce ayrılığı.

22 Haziran’da yayınlanan 2. sezondan evvel 3. sezon çalışmalarına başlayan kreatif ekip, takriben 6 aydır hem Netflix hatta Marvel’dan teklifler almaktaymış. Taraflar arasındaki ilk gerginlik, Marvel ve Netflix’in yepyeni sezonun 10 departman mü yoksa 13 departman mü olacağını düşündüğü süreçte dizinin imla sürecini 1 hafta durdurmasıyla başlamış. 10 departman kararının çıkmasının hemen peşinden çalışmalar sürerken senaryo draft‘ı bu hafta Marvel ve Netflix’e iletilmiş ancak taraflar arasındaki düşünce ayrılıkları bu süreçte de sürek etmiş. Netice olarak basit yol seçilerek dizinin iptal kararı alınmış.

Luke Cage’in de iptaliyle beraber şu anda Daredevil, Jessica Jones ve Punisher kalmış vaziyette. Punisher’ın 2. sezonu hâlihazırda çekilmiş vaziyette ve Jessica Jones’un da 3. sezon çekimleri bildiğimiz kadarıyla başlamış vaziyette. Daredevil’ın en azından 5 sezon süreceği söylense de bu ortamda dizinin geleceğinin bir gün önce yayınlanan 3. sezona da bağlı olduğunu söyleyebiliriz. The Defenders’a 2. sezon çekilmesi ise ihtimaller dahilinde görünmüyor.

Netflix, elindeki özgün sıra sayısının epey artmasından mütevellit geçen seneden bu yana sıra iptal etmek ile alakadar henüz yürekli. İlave olarak Marvel dizilerinin epey maliyetli olduğunu belirtmekte yarar var. Öte yandan Disney’in istikbal sene açacağı Yepyeni yayın platformu için Loki ve Scarlet Witch gibi karakterlerin başrolde yer alacağı diziler geliştiren Marvel, görünen o ki elindeki dizilerin sayısını azaltma niyetinde.

Fimloverss