Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi ‘Kuru Otlar Üstüne’ Cannes’da yarışacak

Türk sinemasının uluslararası alanda en çok tanınan ve ödül alan yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne, 76. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışacak. Bu, Ceylan’ın Cannes’da Altın Palmiye için yarışan altıncı filmi. Daha önce Uzak (2003), İklimler (2006), Üç Maymun (2008), Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) ve Kış Uykusu (2014) filmleriyle Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Ceylan, Kış Uykusu ile bu ödülü kazanmıştı.

Kuru Otlar Üstüne, Ceylan’ın son filmi Ahlat Ağacı’nın (2018) ardından çektiği ilk film. Filmin senaryosunu Ceylan, eşi Ebru Ceylan ve oyuncu Akın Aksu birlikte kaleme aldı. Filmde başrolleri Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici paylaşıyor.

Filmin konusu ise şöyle: Anadolu’nun ıssız bir köyünde zorunlu hizmetini yapmakta olan genç bir öğretmen, kendisine yöneltilen taciz suçlamasıyla karşı karşıya kalır. Bu suçlamayla baş etmeye çalışırken, köyün sakinleriyle de ilişkileri gittikçe gerilir. Öğretmenin hayatını alt üst eden bu olay, aynı zamanda onun kendi geçmişiyle ve kimliğiyle de hesaplaşmasına yol açar.

Kuru Otlar Üstüne, Nuri Bilge Ceylan’ın sinemasının temel unsurları olan Anadolu manzaraları, insan psikolojisi, ahlaki sorunlar ve toplumsal eleştiri gibi temaları işliyor. Filmin görsel anlatımı da Ceylan’ın önceki filmlerinde olduğu gibi etkileyici ve sanatsal. Filmin çekimleri Erzurum’un kış mevsiminde gerçekleştirildi.

Kuru Otlar Üstüne filmi, 11-22 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak. Film aynı zamanda Arte France ile ortak yapımcılığını üstlenen ilk Türk filmi olma özelliği de taşıyor.