Nvidia, piyasa değerinde Amazon ve Google’ı geride bıraktı

Share

Bilgisayar teknolojileri devi Nvidia, Amazon’un ardından şimdi de Google’ı geride bıraktı.

Şu anda 1,83 trilyon dolar değeriyle Nvidia, Alphabet’i -ki Google’ın ana şirketi- 1,82 trilyon dolarlık değeriyle geride bıraktı. Bu başarı, şirketi dünyanın en değerli dördüncü şirketi konumuna getiriyor.

Nvidia’nın bu muazzam başarısının arkasında, OpenAI tarafından geliştirilen ve büyük dil modellerini besleyen H100 GPU’ları bulunuyor. Nvidia’nın donanımları, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla gibi devler tarafından kullanılıyor. Ancak talep o kadar büyük ki, Nvidia’nın üretimi bu talebi karşılamakta zorlanıyor. H100 GPU’sunun tek bir biriminin fiyatı dahi 40.000 dolara kadar çıkabiliyor.

Şirket, bu alandaki pazarın yüzde 90’ını kontrol ederek dev bir güce sahip durumda. Ancak, diğer teknoloji devleri bu tekel durumunu kırmak adına kendi yapay zeka çiplerini geliştirmeye başladı. Amazon, Microsoft, Meta gibi devler, artık kendi özel çiplerini kullanmaya yönelik adımlar atıyorlar. İlginç bir detay da şu ki, bu devler zaten Nvidia’nın en büyük müşterileri arasında bulunuyor.

Nvidia’nın güçlendirilmiş H200 AI GPU’su ise bir köşede beklerken, yeni nesil B100 “Blackwell” AI GPU’larının bu yılın sonlarına doğru görücüye çıkması bekleniyor. Nvidia’nın teknolojik liderliği ve bu alandaki etkisi, şirketi küresel bir güç haline getiriyor ve gelecekteki gelişmeler merakla bekleniyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...