Oppenheimer (2023) film incelemesi

Share

Oppenheimer, 2023 yılında vizyona giren ve Christopher Nolan’ın yönettiği bir biyografik dram filmidir.

Film, II. Dünya Savaşı sırasında atom bombasının geliştirilmesinde önemli rol oynayan Amerikalı fizikçi Robert Oppenheimer’ın hayatını anlatmaktadır. Film, Oppenheimer’ın bilimsel başarıları, aşk hayatı, siyasi görüşleri ve vicdan azabı arasındaki çatışmaları gözler önüne sermektedir.

Film, Oppenheimer’ın gençlik yıllarından başlayarak, Manhattan Projesi’ne katılmasını, bombanın ilk testini izlemesini, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılmasının sonuçlarını ve sonrasında yaşadığı baskı ve suçluluk duygularını kronolojik olarak takip etmektedir.

Film, Nolan’ın alışılmışın dışında bir tarzda çektiği bir film olarak dikkat çekmektedir. Filmde Nolan’ın imzası olan karmaşık zaman yapısı, bilim kurgu unsurları veya görsel efektler yer almamaktadır. Bunun yerine film, gerçekçi ve dramatik bir anlatım tercih etmiştir. Film, Oppenheimer’ın kişiliğini, motivasyonlarını ve çelişkilerini derinlemesine incelemekte ve izleyiciyi onunla empati kurmaya davet etmektedir.

Film, eleştirmenlerden ve seyircilerden büyük beğeni toplamıştır. Film, Oppenheimer’ın hayatını başarıyla yansıttığı, oyunculukların mükemmel olduğu, senaryonun akıcı ve etkileyici olduğu, yönetmenliğin ustaca olduğu ve film müziğinin atmosferi güçlendirdiği yönünde övgüler almıştır. Film, ayrıca tarihsel doğruluğu ve nükleer silahların etik sorunlarına dikkat çekmesi açısından da takdir edilmiştir.

Oppenheimer 2023, hem tarihi hem de insani bir bakış açısıyla Oppenheimer’ın hayatını anlatan sürükleyici ve duygu yüklü bir film olarak iz bırakmaktadır.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...