Oscar 2024: Nolan ve Oppenheimer’ın altın gecesi

Share

2024 Oscar Ödül Töreni, Oppenheimer filmine damgasını vurarak yedi dalda ödül kazandı. Christopher Nolan’ın yönettiği film, en iyi film dahil olmak üzere yedi kategoride zafer elde etti.

Christopher Nolan, Oppenheimer filmi ile en iyi yönetmen ödülünü kazanarak geceye damgasını vurdu. Başroldeki Cillian Murphy, etkileyici performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Emma Stone ise Poor Things filmiyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kucakladı.

Oppenheimer, geceyi en iyi makyaj ve saç tarzı, en iyi kostüm, en iyi prodüksiyon tasarımı, en iyi film müziği, en iyi kurgu ve en iyi görsel efekt ödüllerini alarak tamamladı. Ayrıca, Robert Downey Jr. en iyi yardımcı erkek oyuncu, Da’Vine Joy Randolph ise en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandı.

En iyi özgün şarkı dalında aday gösterilen Barbie’nin şarkılarını seslendiren Billie Eilish ve Ryan Gosling, büyük alkış aldı. Bu kategorideki ödülü, “What Was I Made For?” şarkısıyla Billie Eilish ve Finneas O’Connell kazandı.

En iyi yabancı dilde film ödülü, Birleşik Krallık yapımı The Zone of Interest’e gitti. En iyi film müziği ödülü Oppenheimer filmine ve Ludwig Göransson’a layık görüldü.

Godzilla, en iyi görsel efekt ödülünü kazanırken Oppenheimer ekibinden Jennifer Lame, 10 yıl aradan sonra en iyi kurgu ödülünü alan ilk kadın oldu. Filmin sinematografı Van Hoytema da alanında ödül aldı.

En iyi kısa film ödülü Wes Anderson’a, 20 Days in Mariupol filmi en iyi belgesel ödülünü kazandı. En iyi kısa belgesel ödülü Last Repair Shop’a, en iyi kısa animasyon ödülü ise War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko’ya verildi.

American Fiction filmi en iyi uyarlama senaryo, Anatomy of a Fall ise en iyi özgün senaryo ödüllerini kazandı. Oscar ödül töreni, Filistin protestoları nedeniyle gecikmeli olarak başladı, ve en iyi ses ödülü Zone of Interest filmine gitti. Oscar’ın en iyi animasyon ödülü ise The Boy and the Heron filmine layık görüldü. Oppenheimer, gece boyunca aldığı ödüllerle büyük bir başarı elde ederek Oscar tarihinde unutulmaz bir geceye imza attı.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...