Oyun dünyasının dev etkinliği E3 resmen sona erdi

Share

Uzun yıllar boyunca oyun endüstrisinin merkezi konumunda olan Electronic Entertainment Expo, kısaca E3, resmen sona erdi. E3’ün başkanı ve CEO’su Stanley Pierre-Louis, yaptığı açıklamada, “ABD ve küresel video oyun endüstrisi için merkezi vitrin görevi gören bir etkinliğe yirmi yılı aşkın bir süredir ev sahipliği yaptıktan sonra, Entertainment Software Association (ESA) E3’ü sona erdirmeye karar verdi” dedi.

E3’ün sona ermesine yol açan nedenler arasında, yeni rakiplerin ortaya çıkması, iş ortaklarının geri çekilmesi, izleyici alışkanlıklarının değişmesi ve pandemi dönemindeki aksaklıkların bir kombinasyonu bulunuyor. Bu faktörler, E3’ü eski popülerliğinden uzaklaştırdı ve etkinliği canlandırmak adına yapılan çeşitli girişimler sonuçsuz kaldı. Pierre-Louis, “Böylesine sevilen bir etkinliğe veda etmenin zor olduğunu biliyoruz, ancak sektörümüzün hayranlara ve ortaklara ulaşmak için sahip olduğu yeni fırsatlar göz önüne alındığında yapılması gereken doğru olan bu” ifadelerini kullandı.

Bu yeni fırsatlar arasında, çevrimiçi video konferansları aracılığıyla bilgileri doğrudan izleyicilere ileten etkinliklerin düzenlenmesi, stand ücretleri, seyahat masrafları ve sunumlar için maliyetleri azaltmanın yanı sıra katılımcılara daha erişilebilir bir platform sağlama avantajı bulunuyor. Nintendo’nun 2011’de başlattığı “Direct” formatı, bu değişim sürecini başlatan ilk adımdı ve 2018’de Sony PlayStation’ın etkinlikten ayrılma kararı, bu değişikliği hızlandırdı.

E3’ün sona ermesi, endüstrinin daha yenilikçi ve maliyet dostu etkinliklere yönelme eğilimini yansıtıyor. Geoff Keighley’in ayrılması ve kendi etkinliklerini başarıyla düzenlemesi, bu değişimde öncü bir rol oynadı. Özellikle Game Awards töreni, E3’ün kültürel etkisinin birçoğunu üzerine çekmiş gibi görünüyor. Ancak sektördeki bu değişim ve yeni etkinlik arayışları, oyun dünyasının geleceği konusunda heyecan verici bir dönemi başlatıyor.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...