Petrol Ofisi, BP Türkiye’nin akaryakıt birimini devralıyor

Share

Petrol Ofisi, Türkiye enerji sektörünün önemli oyuncularından biri olan BP Türkiye’nin akaryakıt operasyonlarını devralma adımını attı. İki şirket arasında imzalanan hisse alım sözleşmesi ile Petrol Ofisi Grubu, BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını bünyesine katma kararı aldı.

Bu satın alma işlemi, BP’nin Türkiye pazarındaki varlıklarını içermekte olup, BP Petrolleri A.Ş. ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsamaktadır. Ancak işlemin bedeli şu aşamada açıklanmamıştır.

Petrol Ofisi Grubu’nun ana hissedarı Vitol’ün yönetim kurulu üyesi Chris Bake, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye enerji sektörünün milli gururu Petrol Ofisi Grubu’nun daha da güçlenmesini sağlayacak bu adımı atmaktan ötürü son derece mutluyuz. Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme potansiyeliyle Türkiye’nin geleceğine olan güvenimiz tam” ifadelerini kullandı.

Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu da; “Pazardaki gücümüzü daha da pekiştirecek bu heyecan verici buluşmayı ve yeni ekip arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu satın alma işlemi, Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olup, planlanan senaryoya göre 2024 yılında tamamlanması beklenmektedir. Bu birleşme, Türkiye’nin enerji sektöründeki dinamik yapısına yeni bir ivme kazandıracak gibi görünüyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...