Renault’nun yeni C SUV modeli: Symbioz!

Share

Renault, kompakt SUV ailesini büyütmeye devam ediyor. Fransız üretici, yeni C segment SUV modelinin adını Symbioz olarak duyurdu.

2024 baharında resmi tanıtımı yapılacak olan yeni Renault Symbioz, müşteri beklentilerini karşılamak, yeni tasarım anlayışını yansıtmak, sürüş keyfi sunmak ve E-Tech tam hibrit 145 motoruyla yakıt verimliliğini birleştirmek üzere tasarlandı.

Renault Symbioz adını, 2017 yılında tanıtılan bir konsept otomobilden alıyor. Bu kelime, eski Yunanca kökenli “symbiosis” kelimesinden türetilmiş olan ve “birlikte yaşamak” anlamına gelen Fransızca “symbiose” kelimesinden geliyor.

Öne çıkan tasarım özelliklerine baktığımızda, Renault Symbioz’un kaslı ve sportif bir görünüme sahip olduğunu gözlemleyebiliriz. Ön bölümde çıkıntılı burun, ince aydınlatmalar ve Clio modelinde gördüğümüz bumerang şeklindeki LED’ler dikkat çekiyor. Geniş omuz çizgisi ve eğimli tavan hattı, aracın arkasında keskin geçişlere sahip.

Symbioz’un uzunluğu 4.41 metre, böylece C-Segment bir SUV olan Austral’den 10 cm daha kısa. Ağırlığının ise 1.5 tonun altında olduğu belirtiliyor.

İç mekanda dikkat çeken özelliklerden biri, tavanı kaplayan Solarbay panoramik cam tavan. PDCL teknolojisi sayesinde tek tuşla şeffaf veya opak hale gelebilen cam tavan, iç mekandaki konforu artırıyor.

Yeni Renault Symbioz’un baharda tanıtılacak olması, otomobil tutkunlarını heyecanlandırıyor. Daha fazla detayın, yakın bir tarihte duyurulması bekleniyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...