Rusya’dan çirkin ördek yavrusu: Amber EV

Share

Rus otomobil sektöründe yaşanan zorlu dönemlere rağmen, Moskova Politeknik Üniversitesi, dikkat çekici bir adım atarak Amber adlı elektrikli araç prototipini kamuoyuna tanıttı.

Ancak, bu aracın BMW’nin eski fabrikasında üretileceği bilgisi ortaya çıktığında, araç sert eleştirilere maruz kaldı. Üniversite tarafından “Tesla Katili” olarak tanıtılan Amber, asıl rakibi Fiat Multipla ile benzerlik gösteriyor.

Amber, sadece bir prototip olmaktan öteye geçecek gibi duruyor. 2025 yılından itibaren Avtotor’da üretilecek olan aracın, daha önce BMW, Ford, Kia ve Hyundai gibi markalar tarafından kullanılan fabrikada üretileceği belirtildi. 2022 Şubat’ında Ukrayna işgali sırasında terk edilen bu fabrikanın geçmişi oldukça ilginç.

Amber’ın detayları henüz paylaşılmış değil. Güç ünitesi ve batarya gibi önemli özelliklerin, diğer Rus üreticilerden tedarik edileceği tahmin ediliyor. Ancak, aracın tasarımı sosyal medyada oldukça eleştiri aldı, özellikle de böcek gözüne benzeyen far tasarımı ve garip kapı basamakları kullanıcılar arasında tartışma yarattı. Bazı kullanıcılar, Amber’ın Rusya’nın savaşlarda rakiplerini korkutmak için kullanılabileceği yönünde espriler yapmaktan geri durmadı.

Kimileri ise parçaların AliExpress’ten tedarik edileceği iddiaları üzerinden espri yaparken, üreticinin açıklamasına göre tüm parçaların Rusya’da geliştirileceği ve üretileceği belirtiliyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...