Selfie’lerinin Sahte Olduğuna İnandıramayan Pilot

Share

Sosyal medya üzerinden “gerçek olmayan hayatlarla” insanları kandıran pek çok fenomene şahit olduk. Ancak bu haberle beraber onları artık suçlayamıyoruz. Zira insanların inanası varsa en olmadık şeylere bile inanabiliyor.

Instagram’da pilotganso hesabının sahibi pilot Daniel Centeno, 58 binin üstünde takipçisi olan oldukça eğlenceli bir sosyal medya fenomeni. Centeno zaman zaman pilot kabininden ya da gittiği ülkelerden fotoğraflar çekip hesabına koyuyor. Centeno’yu diğer Instagram pilotlarından ayıran noktaysa fotoğraf manipülasyonunu seviyor oluşu. Centeno’nun uçuş sırasında kabin penceresinden sarkıp selfie çekiyormuş gibi kendini eklediği birkaç fotoğraf bulunuyor. Tabii kimsenin buna inanmasını elbette beklemeyen Centeno, ne olur ne olmaz diye fotoğrafların gerçek olmadığını da açıklamaya yazıyor.

Centeno’nun bunu neden yaptığını sorgulayabilirsiniz tabii, çünkü mantıklı herhangi bir insanın uçuş sırasında pilotun camı açıp selfie çekemeyeceğini düşünebilmesi gerekir değil mi? Değil maalesef.

Centeno’nun daha sonra silinen son “uçuş selfiesi” fotoğrafında herhangi bir “photoshop” ibaresi yer almadığı için bir anda haber kaynağına düşüyor. Çünkü bazı takipçiler pilotun çok sorumsuz olduğuna ilişkin yorum yaparken bazıları da fotoğrafın kesinlikle sahte olduğu konusunda akıl yürütüyor.

Gerçekten ayakta alkışlanası bu krizin ardından Centeno’nun fotoğrafı silmesi ise pek garip gelmedi doğrusu. İşin ilginç yanı Centeno’nun diğer fotoğraflarının altında hala sahte/gerçek tartışması sürüyor… Pilotun eğlenceli Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Log

Tolga Erbak

Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

You may also like...