Sıkıcı bir iş yemeğine gitmemek için bahaneler

Share

İş yemeği, profesyonel yaşamın vazgeçilmez ritüellerinden biri olsa da, bazen katılmak istemeyeceğimiz bir etkinlik haline dönüşebilir. İş yemeğinin sıkıcı gelebileceği pek çok sebep bulunabilir. Öncelikle, genellikle iş dışındaki sosyal etkinliklerimizdeki gibi rahat bir ortam yerine, iş yerindeki resmi atmosfer devam eder ve bu, iş arkadaşlarımızla tamamen farklı bir şekilde etkileşimde bulunmamıza neden olabilir. Ayrıca, iş yemeği sırasında işle ilgili konuların masada sürekli olarak yer alması, zaman zaman iş stresinden kaçmak isteyenler için bir engel teşkil edebilir. Bunun yanı sıra, kişisel ilgi alanlarımızı yansıtmayan menü seçimleri ya da mekan seçimi de katılımcıların motivasyonunu düşürebilir. Tüm bu nedenler, bazen iş yemeğine katılmaktan kaçınma isteğine yol açabilir.

İşte bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz bazı potansiyel bahaneler:

Sağlık durumu: Son dakikada rahatsızlandığınızı ya da kendinizi iyi hissetmediğinizi söyleyebilirsiniz. “Üzgünüm, bugün kendimi pek iyi hissetmiyorum ve iş yemeğine katılmak için uygun bir zaman değil” diyebilirsiniz.

Ailevi sorunlar: Ailenizde bir konu veya acil bir durum olduğunu dile getirebilirsiniz. “Özür dilerim, bugün ailemde acil bir durum ortaya çıktı ve onlarla ilgilenmem gerekiyor.”

Önceden planlanmış bir etkinlik: Daha önceden planladığınız bir başka etkinlik veya toplantı olduğunu ifade edebilirsiniz. “Maalesef bu akşam başka bir etkinliğe katılmam gerekiyor, dolayısıyla iş yemeğine katılamayacağım.”

İş yoğunluğu: İşte yetiştirilmesi gereken acil bir proje ya da çalışmanızın olduğunu belirtebilirsiniz. “Bugün işte yoğun bir proje üzerinde çalışmam gerekiyor, bu yüzden iş yemeğine katılamayacağım.”

Özel bir etkinlik: Kişisel bir nedenle başka bir davete katılmak üzere olduğunuzu söyleyebilirsiniz. “Üzgünüm, bugün iş yemeğine katılamam çünkü başka bir arkadaşımın doğum günü partisi var ve orada olmam gerekiyor.”

Yine de unutmayın, bahane bulmak yerine daha açık ve dürüst bir iletişimle durumu iş arkadaşlarınıza anlatmak, onların anlayışını kazanmanıza yardımcı olabilir.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...