Spotify HiFi paketi ile kayıpsız ses deneyimine hazır olun

Share

Spotify kullanıcıları, dijital müzik platformunda kayıpsız ses kalitesinin ne zaman sunulacağını merak ediyorlardı. Apple Music ve Amazon Music gibi rakiplerinin yüksek çözünürlüklü kayıpsız ses özelliğini ücretsiz olarak sunmalarına rağmen, Spotify henüz bu konuda bir adım atmamıştı.

Ancak bekleyiş sona eriyor gibi görünüyor. Bloomberg’in haberine göre Spotify, yeni bir premium abonelik seçeneği olan HiFi paketini yakında piyasaya sürecek. Bu paket sayesinde kullanıcılar, orijinal stüdyo kaydından neredeyse ayırt edilemeyen sesler sağlayan ALAC (Apple Lossless Audio Codec) formatında müzik dinleyebilecekler.

Spotify HiFi paketinin fiyatı henüz belli değil, ancak normal Premium aboneliğinden daha pahalı olacağı tahmin ediliyor. Şu anda Spotify Premium, 200 milyondan fazla aboneye aylık 9.99 dolar veya Türkiye’de 29.99 TL karşılığında sunuluyor. İlginç bir şekilde Spotify, HiFi paketini bu yıl ilk olarak ABD dışındaki pazarlarda sunmayı planlıyor.

Kayıpsız ses nedir?

Spotify'a nihayet kayıpsız ses geliyor: HiFi paketi yolda

Kayıpsız ses, ses sinyalinin sıkıştırılırken veya kodlanırken hiçbir veri kaybetmediği anlamına gelir. Bu sayede ses kalitesi orijinal kaynağa en yakın şekilde korunur. Kayıpsız ses formatları, FLAC, ALAC ve APE gibi dosya boyutunu küçültürken ses kalitesinden ödün vermeyen sıkıştırma algoritmaları kullanır.

Kayıpsız sesin avantajı, müzik severlerin en saf ve doğal ses deneyimini yaşamasını sağlamasıdır. Kayıpsız sesin dezavantajı ise dosya boyutunun daha büyük olması ve daha fazla depolama alanı ve veri kullanmasıdır. Ayrıca kayıpsız sesi dinlemek için uyumlu bir cihaz ve kulaklık gereklidir. Bluetooth bağlantısı ile kayıpsız ses dinlemek mümkün değildir.

Spotify HiFi paketi ile kayıpsız ses deneyimine hazır olun!

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...