Steam dolara geçti: Oyun fiyatları yükseliyor!

Share

Oyun dünyasının dev platformlarından biri olan Steam, bugün itibarıyla Türk Lirası’nı kaldırarak dolar ile fiyatlandırmaya geçti. Bu değişiklikle birlikte, oyun severleri üzen bir gelişme yaşandı: oyun fiyatları yaklaşık olarak iki katına çıktı.

Steam, 25 Ekim 2023’te yaptığı duyuruda, Türkiye’ye özel fiyatlandırmanın 20 Kasım’da sona ereceğini açıklamıştı. Bugün itibarıyla ise Türkiye, MENA-USD bölgesine dahil edildi ve Steam üzerinden yapılan alışverişlerde sadece dolar kullanılabiliyor.

Bu değişiklikle birlikte, kullanıcılar artık oyunları Türk Lirası üzerinden değil, dolar cinsinden görecekler. Ödemeler de artık dolar cinsinden yapılacak. Ancak, bu dönüşümün ardından oyun fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı.

Peki, Steam’de dolar ile nasıl ödeme yapılacak? Öncelikle, sepete eklenen oyunlar yalnızca dolar cinsinden ödenebilecek. Karttan alınan ödemeler dolar olarak gerçekleşecek ve ardından banka, güncel kura göre $/TL hesaplaması yapacak.

Bununla birlikte, kullanıcıların Türk Lirası cinsindeki Steam bakiyeleri de dolar cinsine dönüştürüldü. Bu dönüşümde 28,79 kuru baz alındı. Bu değişiklik, sadece Steam mağazasındaki oyunlar için değil, Steam pazarındaki alım satımlar için de geçerli.

Oyunseverler, bu değişikliğin ardından oyun alma maliyetinin artmasıyla karşı karşıya. Türkiye’deki oyuncular, Steam üzerinden oyunlara daha yüksek bir maliyetle ulaşmak zorunda kalacak. Bu durum, oyun dünyasındaki dinamikleri etkileyecek önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Mesnet Önal

Bir gün hayatta yaptığı veri analizlerinden sıkılan Mesnet, verinin kendisini yaratma macerasıyla çıktı yola. Önündeki engelleri her aşışında eski iş arkadaşlarına daha çok iş çıkartarak...

You may also like...