TBMM, İsveç’in NATO üyeliğini onayladı

Share

İsveç’in NATO üyeliği için başvurusu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylandı.

Bir yıldan uzun süren NATO üyelik süreci, Türkiye’nin daha önce veto uyguladığı bir ülke olan İsveç için sona erdi. Oylama süreci, Genel Kurul’da sadece iktidar ve muhalefeti değil, aynı zamanda Cumhur İttifakı üyeleri arasında “Evet” diyen AKP ve MHP ile “Hayır” oyu veren Yeniden Refah’ı da karşı karşıya getirdi.

Millet İttifakı’nın eski ortakları da İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin yeşil ışık konusunda farklı görüşteydi. Türkiye parlamentosunda partiler, İsveç için “terör” ve NATO için ise güvenlik konusunda bölünürken, Genel Kurul’dan beklenen sonuç çıktı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO’ya katılımın onaylanmasıyla birlikte İttifak üyeliğine bir adım daha yaklaştıklarını ifade etti ve TBMM’ye teşekkür etti. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının beklediğini belirtirken, 2022’de NATO Madrid Zirvesi’nde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan Üçlü Muhtıra’nın devam ettiğine vurgu yaparak, “Bu anlaşmalar devam ediyor. Bundan sonra da terörizme karşı mücadelemiz Türkiye ile yakın işbirliği içinde sürecek” mesajını iletti.

Almanya ve ABD de sonuçtan memnun olduklarını belirtirken, dikkatler şimdi Macaristan’a çevrildi. Çünkü Başbakan Viktor Orban, Macaristan’ın Türkiye ile birlikte hareket edeceğini duyurmuştu.

İsveç, Türkiye’den aldığı vize ile artık önündeki tek süreci, şubat ayında açılacak Macaristan meclisindeki oylamaya odakladı.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...