Telif süresi biten Mickey ve Minnie Mouse kamu malı oldu!

Share

ABD’de telif korumasının sona ermesi, 1928 yapımı unutulmaz bir kısa filmle sinema dünyasına adını yazdıran Mickey ve Minnie Mouse karakterlerini kamu malı haline getirdi. Bu önemli değişiklikle birlikte, artık isteyen herkes bu ikonik karakterleri özgürce kullanabilecek.

1928 yapımı kısa film “Steamboat Willie,” Mickey ve Minnie’nin konuşmayan ilk versiyonlarına ev sahipliği yaparak Disney’in kaderini değiştiren bir an olarak kabul ediliyor. Disney’in telif haklarının sona ermesiyle birlikte, bu karakterler artık ABD’de halka açık hale geldi. Bu durum, özellikle karikatüristler ve içerik üreticileri için Mickey ve Minnie’nin en eski versiyonlarını kullanma özgürlüğünü getiriyor.

ABD telif hakları yasası, karakter haklarının 95 yıl boyunca korunabileceğini belirtiyor. Bu da Steamboat Willie’deki karakterlerin 1 Ocak 2024 Pazartesi günü itibariyle kamu malı haline geldiği anlamına geliyor. Artık bu eserler yasal olarak paylaşılabilecek, icra edilebilecek, yeniden kullanılabilecek ve örneklenebilecek.

Ancak, Mickey ve Minnie Mouse’un kamu malı olması, karakterlerin her versiyonunun serbestçe kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Disney, Mickey’nin daha modern versiyonlarının hala telif hakkı koruması altında olduğunu vurguluyor. Bu nedenle sadece karakterlerin ilk versiyonlarının özgürce kullanılabilir olduğu belirtiliyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...