Tesla Cybertruck sahipleri araçlarını 1 yıl süreyle satamayacak

Share

Elektrikli araç devi Tesla, uzun bir bekleyişin ardından merakla beklenen Cybertruck modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak, firmanın yayınladığı ön satış koşulları, ilginç bir ayrıntıyı gün yüzüne çıkardı. Kasım ayında ilk Tesla Cybertruck’ını alacak müşteriler, araçlarını ilk yıl boyunca satamayacaklar.

Tesla’nın Motorlu Araç Sipariş Sözleşmesi’ne eklenen “Sadece Cybertruck İçin” başlıklı bölüme göre, müşteriler, aracın teslim tarihini takip eden ilk yıl içinde aracı satmamayı veya satışa teşebbüs etmemeyi kabul ediyorlar. Bu koşulların ihlali durumunda Tesla, aracın mülkiyetinin devrini önlemek için hukuki tedbirler alabilecek ve 50.000 dolarlık bir tazminat talep edebilecek. Ayrıca, bu kurallara uymayan müşterilere bir daha Tesla aracı satılmayabileceği uyarısı da bulunuyor.

Ancak, müşterilerin araçlarını satma konusunda geçerli bir nedeni varsa, Tesla bu durumu değerlendirip ve aracı geri almaya karar verebilecek. Tesla’nın aracı geri almayı reddetmesi durumunda, müşteri aracı başka bir kişiye satma hakkına sahip olacak.

2019’da duyurulan Cybertruck, Tesla’nın uzun bir süredir çıkardığı ilk ürün ve aynı zamanda ilk pickup modeli. Başlangıçta firmanın açıkladığı fiyatın, pahalı yapı malzemeleri nedeniyle daha yüksek olması bekleniyor.

Tesla’nın hedefi, 2025 yılına kadar 250 bin adet Cybertruck satmak. Bu şartlar altında, Cybertruck sahipleri, araçlarını ilk yıl içinde elden çıkaramayacakları için dikkatli bir karar verme sürecine girecek gibi görünüyor.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...