Tesla Model S ile 1.9 milyon kilometrelik yolculuk!

Share

Elektrikli otomobil teknolojisinin öncülerinden Tesla’nın Model S’i, Almanya’da bir kullanıcı tarafından 1.9 milyon kilometre yolculuk yaparak olağanüstü bir rekora imza attı. Hansjörg von Gemmingen-Hornberg isimli bu Tesla sahibi, 2012 yılında piyasaya sürülen Model S’ini satın aldığı günden bu yana sürekli olarak kullanarak uzun bir yolculuğa çıktı.

Tesla’nın geniş çaplı üretilen ilk modeli olan Model S, elektrikli otomobil dünyasında çığır açtı. Gemmingen-Hornberg ise bu çığır açan modeliyle 1.9 milyon kilometreyi geçerek dikkat çekici bir başarıya imza attı. 2019 yılında 1 milyon kilometre barajını aşan kullanıcı, şimdiye kadar 13 kez motor ve 3 kez batarya değiştirmiş.

Gemmingen-Hornberg’in yolculuğu, Tesla Model S’in erken dönem modellerinde yaşanan arka motor sorunlarına dayanıyor. Bu sorunlar, aracın 13 kez arka motor değiştirmesine neden oldu. Değişen motorların birçoğu ikinci el veya yenilenmiş ürünlerden oluşuyor. Tesla’nın arka motor problemlerini tam olarak çözememesi ve tamirat konusunda belirgin bir eksiklik göstermesi, kullanıcının bu denli sık motor değiştirmesine yol açtı.

Batarya paketleri ise motorlardan daha dayanıklı bir performans sergiledi. Gemmingen-Hornberg’in şu anda kullandığı dördüncü batarya paketi, başına 580 bin kilometre düşecek şekilde, toplamda 1.9 milyon kilometrelik yolculuğa dayanmış. Kullanıcı, şu anki bataryasıyla 150 bin kilometre yol yaptığını ve kapasitede sadece %8’lik bir azalma olduğunu ifade ediyor.

Tesla sahibi, bataryalarını şarj etmeden önce %20’nin altına düşürmediğini ve mümkün olduğunca tam doldurmaktan kaçındığını belirtiyor. Gemmingen-Hornberg, aracından memnun olduğunu ve 1966 model Volvo P1800 ile yapılan 5.23 milyon kilometrelik yol rekorunu kırmak istediğini dile getiriyor. Elektrikli otomobillerin uzun ömürlülüğünü kanıtlayan bu rekor, Tesla Model S’in teknolojik dayanıklılığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...