Threads’in yükselişi karşısında Twitter’dan dava tehdidi

Share

Meta, Twitter’ın karşısına çıkan yeni uygulaması Instagram Threads ile sosyal medya dünyasında büyük bir sükse yaptı. Kullanıcı sayısı hızla artan Threads, Twitter’ın tahtını sallıyor. Twitter ise bu duruma sessiz kalmadı ve Meta’yı hukuki yollara başvurmakla tehdit etti. Peki, Twitter’ın iddiası ne? Meta, Twitter’ın ticari sırlarını mı çaldı?

Twitter’dan Meta’ya sert suçlama!

Threads, metin tabanlı bir sosyal medya platformu olarak dün yayına girdi ve kısa sürede 30 milyon kullanıcıya ulaştı. Platformun popülerliği artarken, Twitter’ın avukatı Alex Spiro, Meta CEO’suna bir yazı göndererek Meta’yı Twitter’ın ticari sırlarını ve fikri mülkiyet haklarını ihlal etmekle suçladı. “Twitter, fikri mülkiyetinin Meta tarafından daha fazla elde edilmesini, açıklanmasını veya kullanılmasını engellemek için her türlü hukuki ve ihtiyati tedbir dahil olmak üzere tüm haklarını saklı tutar.” ifadesi yazıda yer aldı.

Meta, eski Twitter çalışanlarını mı kullandı?

Avukat, ayrıca Meta’yı Twitter’ın ticari sırlarına ve gizli bilgilere vakıf olan eski Twitter çalışanlarını işe alarak Twitter’ın rakibi olan uygulamayı geliştirmekle de itham etti. Bu çalışanların, Threads’un oluşumunda önemli rol oynadığı; hatta bu amaçla özel olarak transfer edildiği öne sürüldü.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...