THY, tarihi uçak siparişiyle göz kamaştırıyor

Share

Türk Hava Yolları (THY), dev bir adım atarak 600 adetlik yeni uçak siparişinin ilk bölümünü gerçekleştirdi. Şirket tarihindeki en yüksek adetli uçak alımı için, Avrupalı uçak üreticisi Airbus yetkilileri ile İstanbul’da bir araya gelen THY yönetimi, 355 adetlik önemli bir anlaşmaya imza attı.

Dünya’nın en çok noktasına uçuş yapan hava yolu şirketi olan THY, Dubai Airshow öncesinde gerçekleştirdiği bu hamle ile dikkatleri üzerine çekti. Şirketin filosundaki uçak sayısını arttırma stratejisinin bir parçası olan bu dev sipariş, uzun ve kısa menzilli uçakları içeriyor.

Anlaşmaya göre, önceden sipariş edilen 10 uçakla birlikte toplamda 355 adet uçak, çeşitli modellerde THY filosuna katılacak. Bu tarihi sipariş paketi şu şekilde ayrılıyor:

  • 250 adet A321 NEO
  • 75 adet A350-900
  • 15 adet A350-1000
  • 5 adet A350F kargo uçağı
  • 10 adet A350-900

Özellikle filoda bulunmayan 15 adet A350-1000 uçağı siparişi, geniş gövdesiyle yüksek yolcu kapasitesi, konforu, uzun menzili ve verimliliği ile öne çıkan bu modelin önemini vurguluyor.

Bu rekor uçak siparişi, THY’nin Dünya’nın en çok noktasına uçma yeteneğini daha da güçlendirecek ve şirketin büyüme stratejisinin önemli bir ayağını oluşturacak. Yeni uçakların filoya katılmasıyla birlikte, istihdam sayısında da artış beklenirken, Turkish Technic gibi iştirak şirketlerinin de büyük atılımlara hazırlandığı öngörülüyor. Bu, sadece havayolu endüstrisinde değil, aynı zamanda bakım ve teknik hizmet alanlarında da büyük bir potansiyeli beraberinde getiriyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...