Titanik’in enkazını görmek isteyenleri taşıyan denizaltı kayboldu!

Share

Titanik’in enkazını görmek için Atlas Okyanusu’na dalan turistleri taşıyan denizaltı kayboldu: Arama çalışmaları sürüyor.

1912 yılında bir buzdağına çarparak batan ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiği Titanik’in enkazını ziyaret etmek isteyen turistlerin bulunduğu bir denizaltı, Atlas Okyanusu’nda irtibatın kesilmesi sonucu kayboldu. Denizaltının sahibi olan OceanGate Expeditions şirketi, arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığını duyurdu. Denizaltında kaç kişinin olduğu ise henüz bilinmiyor.

Titanik, 1912 yılında İngiltere’nin Southampton limanından ABD’nin New York kentine giderken bir buzdağına çarpmış ve Atlantik Okyanusu’nun 3 bin 800 metre derinliğine batmıştı. Kazada gemideki 2 bin 224 yolcu ve mürettebattan bin 500’den fazlası hayatını kaybetmişti. Titanik’in enkazı, 1985 yılında bulunabilmişti. Gemi, birçok film ve kitaba konu olmuştu.

OceanGate Expeditions şirketi, Titanik’in enkazını görmek isteyen turistlere sekiz günlük turlar düzenliyordu. Turistler kişi başı 250 bin dolar ödüyordu. Okyanusa dalış ve çıkış dahil olmak üzere Titanik’in enkazına yapılan tur yaklaşık sekiz saat sürüyordu.

Kaybolan denizaltının içinde İngiliz milyarder ve kaşif Hamish Harding ve eski bir Fransız denizaltı pilotu Paul-Henry Nargeolet’nin de olduğu iddia ediliyor. ABD Sahil Güvenliği, denizaltının güvertedekilere 96 saatlik hayatta kalma süresi sağladığını açıkladı. Arama kurtarma çalışmalarının tarihin en derin kurtarma girişimi olacağı belirtiliyor.

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor.

You may also like...