Tokyo’da iki uçak pistte çarpıştı

Share

Japonya’nın başkenti Tokyo’da Haneda Havalimanı’na iniş yapan bir yolcu uçağı ile sahil güvenlik uçağı arasında meydana gelen kaza, büyük bir üzüntü ve endişe yarattı. Sahil güvenlik uçağında bulunan altı kişiden beşi, çarpışmanın etkisiyle hayatını kaybederken, yolcu uçağı ise kısa sürede alevler içinde kaldı.

Japonya Havayolları tarafından yapılan açıklamada, Airbus A350 tipi yolcu uçağında bulunan 379 yolcu ve mürettebatın tamamının başarılı bir şekilde tahliye edildiği belirtildi. Ancak, çarpışmanın etkisiyle hızla yayılan yangın, uçağın tamamen alev almasına neden oldu.

Kaza, Sapporo kenti yakınlarındaki New Chitose Havalimanı’ndan kalkan Airbus A350 tipi yolcu uçağının Haneda Havalimanı’na iniş anında sahil güvenlik uçağıyla çarpışmasıyla meydana geldi. Sahil güvenlik uçağı ise deprem bölgesine yardım götürmek üzere hareket etmeye hazırlanıyordu.

Japonya Havayolları sözcüsü, çarpışmanın iniş anında yaşandığını ve bu trajik olayın sebeplerinin incelenmeye başlandığını ifade etti.

Kaza anı, güvenlik kamerası görüntülerine yansırken, uçağın pistte ilerlerken aniden alevler içinde kaldığı açıkça görülebiliyor. İtfaiye ekipleri yangını kontrol altına almak için çaba sarfederken, alevler uçağı sarmış durumda.

Kyodo haber ajansına konuşan bir kazazede, çarpışma anında sarsıldıklarını ve kabinin gaz ve dumanla dolmasıyla birlikte alevleri gördüğünü belirtti.

Reuters haber ajansı, sahil güvenlik uçağının, Japonya’da dün meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen Noto Yarımadası’na yardım götürmek üzere havaalanında olduğunu bildirdi.

Olayın ardından Haneda Havaalanı’nda bütün pistler kapatıldı. Türk Hava Yolları’na ait Tokyo seferini yapan uçak ise yaklaşık bir saat uzaklıktaki Narita’ya yönlendirildi.

Kazanın detayları ve nedenleri hala araştırılırken, bu tür trajik olaylar hava güvenliği açısından ciddi endişelere neden oluyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...