Trafik cezalarını indirimli ödeme süresi artırıldı

Share

Türkiye’de trafik cezalarını özel bir avantajla ödemek isteyen sürücüler için müjdeli bir haber geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile trafik cezalarında indirimli ödeme süresi uzatıldı. Daha önce 15 gün olarak belirlenen süre, yeni düzenleme ile birlikte bir aya çıkarıldı.

Sürücüler, trafik cezalarını ilk bir ay içerisinde ödemeleri durumunda yüzde 25 indirimden faydalanabilecekler. Bu kapsamda yapılan düzenleme, sürücülere ödeme kolaylığı sağlayarak trafik kurallarına uyum konusunda teşvik oluşturmayı hedefliyor. Yapılan düzenleme bugünden itibaren geçerli olacak.

2024 yılında ise trafik cezalarına yüzde 58,46 oranında bir zam uygulanmıştı. Örneğin, kırmızı ışıkta geçmenin cezası 1.507 TL, seyir halinde telefon kullanmanın cezası 1.507 TL, hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası 6.440 TL ve emniyet şeridi ihlali cezası 6.400 TL olarak belirlendi.

Sürücülerin bu avantajlı indirimden yararlanabilmesi için trafik cezalarını ödeme süresini yakından takip etmeleri önem taşıyor. Yapılan düzenleme ile sürücülere tanınan ek süre, cezaların daha uygun koşullarda ödenmesine olanak sağlayarak trafik kurallarına uymayı teşvik ediyor. Bu çerçevede sürücülerin trafik cezalarıyla ilgili ödeme sürelerini takip etmeleri, zamanında ödemelerini gerçekleştirmeleri önemli bir husustur.

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor.

You may also like...