Türkiye, 40 adet Eurofighter Typhoon almayı planlıyor

Share

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin savunma stratejisi ve hava gücüne dair önemli açıklamalarda bulundu. Güler’in vurguladığı konulardan biri de Türkiye’nin Eurofighter Typhoon savaş uçağını satın alma planları oldu.

Güler, “Eurofighter almak istiyoruz, çok etkili bir uçak. Almanya itiraz ediyor ancak İngiltere ve İspanya ‘çözeceğiz’ diyor. Planlarımız arasında İngiltere ve İspanya’dan 40 adet Eurofighter savaş uçağı almak bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Ancak, Almanya’nın bu konudaki tutumu belirleyici olabilir. Bugün Bloomberg tarafından yapılan bir haberde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Eurofighter satışına olumsuz baktığı belirtiliyor. Almanya, daha önce Suudi Arabistan’ın İngiltere’den tedarik etmek istediği Eurofighter Typhoon savaş uçaklarına onay vermemişti. Eurofighter projesindeki ülkelerin payları şu şekilde: İngiltere (British Aerospace) yüzde 33, Almanya (Daimler-Benz) yüzde 33, İtalya (Aeritelia) yüzde 21 ve İspanya (Construcciones Aeronáuticas SA) yüzde 13.

Eurofighter Typhoon, 4.5 nesil savaş uçağı olarak nitelendiriliyor ve şimdiye kadar toplamda 571 adet üretildi. Eğer alım gerçekleşirse, Eurofighter Typhoon’lar eskiyen F-16 ve F-4 savaş uçaklarının yerini alacak.

Yaşar Güler, ayrıca “F-35’i alma taraftarı değilim. Başka bir uçağa geçelim mi diye Amerika’da farklı bir tartışma var” ifadelerini kullanarak Türkiye’nin savunma stratejisindeki çeşitliliğe dikkat çekti. Güler, TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak KAAN’ın bu yıl sonunda uçuş yapacağını da müjdeledi. Aynı zamanda Rusya’dan alınan S400 Hava Savunma Sistemi’ne de değinen Güler, “S400’ü alıp bir fabrikanın köşesine teslim edemeyiz. İhtiyaç duyduğumuz anda düğmeye basarız” açıklamasını yaptı.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...