Türkiye, Citroen Ami satışlarında dünya üçüncüsü

Share

Citroen’in mikromobilite konseptini temsil eden Ami modeli, Türkiye pazarında büyük bir ilgi gördü ve kısa sürede satış rekorları kırdı. Markanın Türkiye’deki online satış kanalları üzerinden sunulan ilk modeli Citroen Ami, Aralık 2021’de kurumsal müşterilere, Haziran 2022’de ise bireysel müşterilere açıldı.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, Ami’nin online satış performansı hakkında konuşarak, 2023 yılında 2,848 adetlik satışla büyük bir başarı elde ettiklerini belirtti. Bu etkileyici satış rakamıyla Citroen Türkiye, geçen yıl dünya genelinde en fazla Ami satılan ülkeler arasında üçüncü sıraya yükseldi.

Citroen My Ami Buggy modeli de Türkiye’de büyük ilgi gördü. Sınırlı sayıda üretilen bu model, Türkiye’deki kontenjanı sadece 40 dakikada tükenerek büyük bir talep gördü.

Citroen Ami, yüzde 100 elektrikli yapısıyla dikkat çekiyor. Debriyajsız, yumuşak ve akıcı sürüşüyle öne çıkan Ami, şehir içinde özgürce dolaşma imkanı sunuyor. Tam bir şarj ile 75 kilometreye kadar sürüş menziline ulaşabilen Ami, işe gidip-gelmek için ideal bir çözüm sunuyor. 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryası, entegre şarj kablosu ile kolaylıkla şarj edilebiliyor ve sadece 4 saat içinde yüzde 100 şarj olabiliyor.

Citroen Ami, Türkiye’de elektrikli mikromobilite konseptine olan ilginin arttığını ve markanın bu alanda Türkiye pazarında önemli bir oyuncu haline geldiğini gösteriyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...