Türkiye’de 49,5 derece ile sıcaklık rekoru kırıldı

Share

Türkiye’de, Eskişehir’de hava sıcaklığının 49,5 derece olarak kaydedilmesiyle ulusal sıcaklık rekoru kırıldı. Sıcaklıklardaki artış, birçok kentte orman yangınlarının çıkmasına neden oldu, aralarında Eskişehir, Bolu, Antalya, Bingöl gibi bölgeler bulunuyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de ulusal sıcaklık rekorunun kırıldığını duyurdu. Bakanlık verilerine göre, Eskişehir Sarıcakaya’da ölçülen 49,5 derece sıcaklık yeni bir rekorun belirlenmesine neden oldu. Önceki rekor ise 20 Temmuz 2021’de Şırnak’ın Cizre ilçesinde 49,1 derece ile kaydedilmişti. Bakan Özhaseki, bu durumu iklim değişikliği ile mücadele ve yeşil kalkınma hedefleri bağlamında bir uyarı olarak değerlendirdi.

Aynı zamanda sıcak hava dalgasının etkisiyle Türkiye genelinde bir dizi orman yangını meydana geldi. Eskişehir, Bolu, Antalya, Ankara, Denizli, Çankırı ve Bingöl gibi bölgelerde ormanlık alanlarda yangınlar çıktı. Sıcak hava koşullarının yangın riskini artırdığı göz önünde bulundurulduğunda, yangın söndürme ekipleri yoğun çaba harcıyor.

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor.

You may also like...