Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın Ax-3 Misyonu başladı

Share

Türkiye, uzaya insan gönderme projesi kapsamında gerçekleştirilen tarihi bir anı yaşıyor. Pilot Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Ax-3 misyonu, Florida’daki uzay merkezinden Dragon uzay aracıyla başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Türkiye Uzay Ajansı’nın verdiği bilgilere göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca konaklayacak olan astronot Gezeravcı, bu süre zarfında 13 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirecek.

Ax-3 uzay misyonu mürettebatını taşıyan Dragon, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle ABD yerel saatiyle 16.49’da (TSİ 00.49) uzaya fırlatıldı.

İlk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Ax-3 misyonunda İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev yapıyor.

Uzay aracının fırlatılmasının ardından Gezeravcı, ilk mesajını uzay aracından verdi ve “İstikbal göklerdedir” sözleriyle duygularını ifade etti. Türkiye’nin uzaydaki bu önemli adımı, Alper Gezeravcı’nın liderliğindeki Ax-3 misyonu ile bir kez daha tarih yazmış oldu.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...