Uçak düşürerek izlenme rekoru kıran YouTuber hakkında 20 yıl hapis talebi

Share

YouTube’da macera dolu videolar paylaşan Trevor Jacob, geçtiğimiz yıl uçağıyla yaptığı bir uçuş sırasında motor arızası yaşadığını ve paraşütle atlayarak kurtulduğunu iddia etmişti. Ancak bu iddiası yalan çıkan Jacob, uçağı kasten düşürdüğünü ve olay yerindeki delilleri imha ettiğini itiraf etti. Şimdi ise 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

ABD’li YouTuber Trevor Jacob, 138 bin takipçisi olan kanalında yaşadığı maceraları, dövüş sporlarına katılımlarını ve seyahatlerini paylaşıyordu. Ancak Aralık 2021’de yayınladığı bir videoyla izlenme sayısında büyük bir artış yakaladı. Videoda Jacob, tek motorlu uçağıyla Kaliforniya’dan havalandığını ve uçuş sırasında motorunun durduğunu söylüyordu. Ardından da uçaktan paraşütle atlayarak hayatta kalmayı başardığını gösteriyordu.

Videonun yayınlanmasından sonra yaklaşık 3 milyon kişi tarafından izlenen Jacob, sosyal medyada da gündem oldu. Ancak bu videoyu izleyen ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), olayın gerçek olmadığını ve Jacob’ın uçağı kasten düşürdüğünü tespit etti. FAA, Jacob’ın pilot lisansını iptal etti ve soruşturma başlattı.

Soruşturma sırasında ifadesi alınan Jacob, uçağı düşürmesinin bir ürün sponsorluğu anlaşmasının parçası olduğunu ve bunun için para aldığını söyledi. Ancak videoda herhangi bir ürün yerleştirme veya reklam bulunmuyordu. Ayrıca Jacob, uçağın düştüğü Los Padres Ulusal Ormanı’na helikopterle geri dönerek enkazı temizlediğini ve delilleri yok ettiğini de kabul etti.

Kaliforniya Merkez Bölgesi Savcılığı, Jacob’ın “federal bir soruşturmayı engellemek amacıyla olay mahallini tahrip ve gizleme” suçundan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Jacob’ın ilk duruşması önümüzdeki haftalarda yapılacak.

https://youtu.be/vbYszLNZxhM

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...