Volkswagen, sürücülerin istekleri doğrultusunda fiziksel tuşlara dönüyor

Share

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, elektrikli ve akıllı otomobillerde geleneksel fiziksel düğme ve kontrollerin yerini dokunmatik ekranlar almaya başladı. Ancak Volkswagen, sürücülerin daha fazla fiziksel düğme talep ettiğine dikkat çekiyor.

Özellikle kullanıcı tepkilerine bakıldığında, her zaman bu tür özelliklerin kullanışlı olmadığı anlaşılabiliyor. Bazı otomobil markaları ve sürücüler, geleneksel düğmelerin yerini alacak dokunmatik kontrollerden rahatsızlık duyuyor. Volkswagen, ID. 2all konseptinde fiziksel düğmelerin geri döndüğüne işaret eden güncellemeler yapıyor.

Autocar’ın Kopenhag’daki Volkswagen City Studio’da gördüğü ID. 2all konsept elektrikli otomobil, iç mekânında yapılan güncellemelerle dikkat çekiyor. Özellikle merkezi dokunmatik ekranın altındaki fiziksel düğmelerin geri dönüşü, markanın müşteri geri bildirimlerine dayalı bir hamlesi olarak öne çıkıyor.

Volkswagen CEO’su Thomas Schäfer, Haziran ayındaki Tiguan lansman röportajında, Golf Mk8 ve ID.3’te dokunmatik kontrollere aşırı bağımlılık konusundaki eleştirilere katıldığını ve bu dokunmatik ağırlıklı yaklaşımın müşteri sadakati açısından “kesinlikle çok zarar verdiğini” belirtmişti.

ID. 2all, güncellenmiş MEB Entry platformuna dayanıyor ve 223 HP’lik bir motora sahip olarak yedi saniyenin altında 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Tek bir şarjla 450 kilometreye kadar yol kat edebilen bu elektrikli aracın, 2025 yılında Avrupa’da 25.000 euro’nun (yaklaşık 27.300 $) altında bir fiyata satılması bekleniyor. Ayrıca, şirket kısa bir süre önce ID. 2all SUV modelini tanıttı, ancak bu modelin 2026 yılına kadar piyasaya sürülmeyeceği belirtiliyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...