Volvo, dizel otomobil üretimini 2024’te sonlandırıyor: Yeşil geleceğe adım adım

Share

İsveçli otomobil üreticisi Volvo Cars, yeşil bir geleceği hedefleyen kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Şirket, çevre stratejisinin bir parçası olarak 2024 yılı itibarıyla dizel motorlu otomobil üretimini sonlandırma kararı aldığını duyurdu. Bu önemli kararla birlikte Volvo, sürdürülebilirliğe olan taahhüdünü bir adım daha ileriye taşıyor ve içten yanmalı motorlara veda ediyor.

2024 yılı itibarıyla dizel motorlu otomobil üretiminin sona erdirilmesiyle, Volvo, bu alanda atılan cesur adımların öncüsü oluyor. Şirket, gelecekteki odak noktasının tamamen elektrikli otomobiller olduğunu açıkça belirtiyor ve 2030 yılına kadar bu hedefe ulaşmayı amaçlıyor. Ayrıca, Volvo’nun nihai hedefi ise 2040 yılında karbon nötr bir şirket olmak.

Volvo, geçtiğimiz Kasım ayında içten yanmalı motorlar konusunda uzmanlaşmış bir ortak girişim olan Aurobay’deki hisselerini satmıştı ve artık içten yanmalı motorlara yönelik Ar-Ge çalışmalarına hiçbir kaynak ayırmayacaklarını açıklıyor.

Volvo Cars İcra Kurulu Başkanı Jim Rowan, elektrikli güç aktarma organlarının geleceği temsil ettiğini belirterek, “Dizel motorlara kıyasla daha az gürültü, daha az titreşim, müşterilerimiz için daha az servis maliyeti ve sıfır egzoz emisyonu üretiyorlar” diyor.

Avrupa’da Volkswagen’in emisyon skandalının ardından dizel otomobil satışlarının hızla düşmesi, otomobil üreticilerini ürün gamlarındaki dizel modelleri azaltmaya teşvik etti. Dizel otomobillerin 2015 yılında Avrupa’daki yeni otomobil satışlarının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu bir dönemden, 2024 itibarıyla tamamen farklı bir tabloya doğru ilerliyoruz.

Volvo’nun bu yeşil dönüşümü, otomobil endüstrisinin sürdürülebilirliğe olan taahhüdünün bir yansıması olarak dikkat çekiyor ve geleceğin daha temiz ve çevre dostu otomobilleri için umut vaat ediyor.

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes, müziksiz yaşayamayanlardan...

You may also like...