Windows 11’e, Windows 7 ve 8’den ücretsiz geçiş artık mümkün değil

Share

Microsoft, Windows 11’e geçişi hızlandırırken, eski işletim sistemlerine verdiği desteği de sonlandırmaya devam ediyor. Son olarak, Windows 7 ve Windows 8 aktivasyon kodlarının Windows 11’de kullanılmasının yasaklandığı açıklandı. Bu, ücretsiz geçiş seçeneğinin artık geçerli olmadığını gösteriyor.

Microsoft, 2015 yılında piyasaya sürülen Windows 10’dan bu yana, Windows 7, 8 ve 8.1 lisansına sahip kullanıcıların ücretsiz olarak yükseltme yapmasına izin veriyordu. Ancak bu yükseltmenin Windows 11 için de geçerli olduğu belirlendi.

Microsoft’un resmi olmayan bu yükseltme seçeneğini sonlandırdığı açıklandı. Şirketin üreticilere gönderdiği bir bildiride, Windows 7 ve 8’den daha eski sürümlerden ücretsiz yükseltmenin artık mümkün olmadığı belirtildi.

Kullanıcılar, Windows 7 ve 8 anahtarlarını Windows 11’in 22H2 güncellemesini etkinleştirmek için hala kullanabildiklerini gösteren testler yapmışlardı. Ancak yeni Insider veya önizleme sürümlerinin eski anahtarları kabul etmediği görüldü.

Bu, Windows 11’in artık Windows 7/8 anahtarlarıyla ücretsiz yükseltmelere izin vermeyeceği anlamına geliyor. Ancak Windows 10 aktivasyon koduyla Windows 11’e geçiş yapabilme seçeneğiniz olduğunu belirtmek gerekli.

Resmi olmayan yükseltme seçeneğinin kapanması, kullanıcıların Windows 10 veya 11’e geçmek için yeni lisanslar satın almaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, eski işletim sistemlerinin güvenlik ve uyumluluk sorunlarına yol açabileceğini unutmamak önemli.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...