Windows 11, WordPad’e veda ediyor

Share

Microsoft, yaklaşık 30 yıldır Windows işletim sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan metin editörü WordPad’e veda ediyor. Windows 11’in bir sonraki güncellemesi ile birlikte, WordPad’in artık kullanılamayacak ve geri yüklenemeyecek şekilde kaldırılması planlanıyor.

Microsoft, 2023 yılında bir dizi Windows özelliğini kullanımdan kaldırma kararı almıştı, ancak WordPad için alınan bu karar biraz daha keskin bir döneme işaret ediyor. Windows 11 Insider derlemesi (26020), WordPad’in artık içerilmediği bir sürümü içermekte ve gelecekteki güncellemelerle birlikte tamamen kaldırılacak.

Microsoft’un resmi blogunda yapılan açıklamaya göre, WordPad ve People uygulamaları artık işletim sisteminin temiz bir yüklemesi yapıldıktan sonra otomatik olarak yüklenmeyecek. Bu değişiklikle birlikte, WordPad kullanıcılar tarafından resmi kanallar aracılığıyla yeniden yüklenemeyecek, yani bu değişiklik kalıcı olacak.

WordPad’in kullanımdan kaldırılması, uzun süredir güncellenmemesi ve pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmemesi nedeniyle pek şaşırtıcı gelmeyebilir. Öte yandan, Not Defteri adlı metin editörü son zamanlarda önemli gelişmeler kaydetti ve gelecekte yeni özelliklerle güncellenmeye devam edecek gibi görünüyor.

Microsoft’un sunduğu yeni derleme ayrıca enerji tasarrufu modundayken bildirim alma özelliği ve cihazlara daha açıklayıcı isimler verme imkanı gibi kullanıcı deneyimini geliştiren ek özelliklere de sahip. Microsoft, bu değişikliklerin Windows 11’in gelecekteki sürümlerinde kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmeye yönelik bir adım olduğunu vurguluyor.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...