Windows 12’nin çıkış tarihi belli oldu

Share

Microsoft’un yeni Windows 12 işletim sistemini 2024 sonbaharında kullanıma sunacağı iddia ediliyor. Şirketin yeni tasarım konseptleri arasında “kayan” görev çubuğu da var.

Microsoft, Build 2023 geliştirici konferansında “yeni nesil Windows” adını vermediği yeni bir Windows sürümü üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Şirketin iç belgelerine göre, Windows 12 farklı bir masaüstü deneyimi sunacak: Kayan bir görev çubuğu. Bu, görev çubuğunun masaüstünden ayrılarak yuvarlak köşelerle sanki masaüstünün üzerinde duruyormuş gibi görüneceği anlamına geliyor.

Microsoft’un Windows 12’yi ARM işlemciler için özel olarak tasarladığı söyleniyor. Şirket ayrıca yeni işletim sistemine “yapay zeka ile güçlendirilmiş entegre özellikler” eklemeyi hedefliyor. Kaynaklar, bu özelliklerin daha önce duyurulan Windows Copilot gibi projelerden farklı olacağını ifade ediyorlar.

Windows 12’nin önümüzdeki yılın sonbaharında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Yeni işletim sisteminin 2025 yılında daha yaygın olarak dağıtılması bekleniyor.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...