Yapay zeka, bebekle birlikte dil öğrenmeyi başarıyor

Share

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmada bilim insanları, yapay zekanın bir bebekle benzer bir şekilde dil öğrenip öğrenemeyeceğini inceledi. Altı aylık bir bebeğin deneyimleri, yapay zekaya doğrudan yüklenerek, 6 aylık süreçte birlikte büyüdüler. Yapay zekanın bu süreçte öğrendiği ilk kelimeler “top” ve “sandalye” oldu.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, genellikle yapay zekanın astronomik miktarda yazılı metinle eğitildiğini belirterek, bebeklerin gelişim sürecinden farklı bir öğrenme deneyimi olduğunu vurguladı. Bebeklerin gördükleri ve duyduklarıyla öğrenen yapay zekanın, nasıl bir gelişim gösterdiğini anlamak için bu deneyi gerçekleştirdiklerini açıkladılar.

Sam adlı altı aylık bebeğin başına yerleştirilen bir kamera sayesinde, bebeğin günlük yaşantısını gözlemleyen bilim insanları, yapay zekaya objelerin isimlerini öğretmek için ebeveynler gibi davrandıklarını ifade etti. Bu süreçte yapılan müdahalelerin sadece obje isimlerini öğretmekle sınırlı olduğu belirtildi. 19 aylık deneyin sonucunda yapay zekanın “top” ve “sandalye” gibi 40’tan fazla kelimeyi öğrendiği ve gösterilen objelerin isimlerini yüzde 62 doğrulukla tanıdığı kaydedildi.

Araştırmacılar, bu deneyin sonuçlarıyla yapay zekanın sadece bir çocuğun günlük yaşam deneyimleriyle kelimeleri öğrenebileceğini ve görsel referansları ilişkilendirmeyi başarabildiğini ortaya koydu. Ancak sistemin, bebeğin ellerinin ne olduğunu anlamakta zorlandığına dair bazı eksikliklere de işaret etti.

Bilim dünyasında çocukların dil öğrenme süreçleri üzerine devam eden tartışmaların, yapay zeka ile ilgili bu tür çalışmalarla daha da zenginleşmesi bekleniyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...