Yedi otomobil üreticisi elektrikli araçlar için güçlerini birleştiriyor

Share

Yedi otomobil üreticisi, elektrikli araçların yaygınlaşması için Kuzey Amerika’da “yüksek güçlü” şarj cihazı ağı kurmak için bir araya geliyor.

BMW, GM, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz Group ve Stellantis şirketleri, federal ve eyaletten destek alarak şarj cihazları ağını hızla genişletmeyi ve tüm markalardan elektrikli otomobilleri desteklemeyi amaçlıyor.

ABD’de 2,3 milyon elektrikli araç bulunurken, DC hızlı şarj istasyonu sayısı sadece 32 bine ulaşıyor. 2030’a gelindiğinde elektrikli otomobil sayısının 30 milyonu geçmesi bekleniyor, bu nedenle şarj istasyonları daha büyük önem kazanacak.

Yedi otomobil şirketi, 2023 sonuna kadar 30 bin DC hızlı şarj istasyonu kurma hedefine odaklanıyor ve bu istasyonların tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacağını belirtiyorlar, böylece elektrikli araçların CO2 emisyonunu sıfıra indirme amaçlanıyor.

Bu birleşme, elektrikli otomobillerin şarj sorununu çözeceği gibi, ilerleyen dönemde diğer ülkelere de yayılması bekleniyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...