Modern Hayat Şişmanlatıyor

İlkel çağlarda insanlar saatte beş kilometre hızla, günde en az sekiz saat yürürlermiş. Bugün ise arabadan inip, asansöre biner olduk. Doğal değil, yapay yiyeceklere yöneldik. Beslenme alışkanlıklarımız çok fazla değişim gösterdi.

Anadolu’nun 
tam buğday unundan yapılan köy ekmeği, masalarımızdaki içeceğimiz olan ayran, taze ve kuru yemişlerden yapılan komposto ve hoşaflar; yerini yağ ve şeker içeriği yüksek ürünlere bıraktı. Hızla akan zamanı yakalamak için beslenme konusunda dahi süratli olmayı tercih ettik.

Burada en önemli etken, tabii ki kadınların çalışma oranının artması ve teknolojiye daha bağımlı halde yaşamaya başlayışımız. İnsanlar artık, şeker ve doymuş yağ oranı yüksek, aşırı tuz içeren besinler dahil, yüksek kalorili besinler tüketiyor.

Günümüzde fazla kilo sorunu çocukluk döneminde başlıyor. Apartman dairelerinde büyüyen çocuklar, daha küçük yaşlardan itibaren hareketsiz bir yaşama teslim oluyor. Gelecekte çocukların hastalıklardan dolayı anne- babalarından daha önce ölebilecekleri konuşuluyor.

Bu şekilde baktığınızda, şişmanlık doğanın bizim yeni yaşam biçimimize verdiği bir tepki gibi görünüyor. Çaresi de bu yaşam biçiminin değişmesinde yatıyor.

Fazla kilolar ile mücadelede hareketsizliğin çok önemli olduğunu unutmayın! Hareketsiz yaşamdan uzaklaşın ve günlük yaşam aktivitenizi artırmaya çalışın.

Şişmanlığın nedenleri neler? Şişmanlık vücudu nasıl etkiliyor? Yanıtlar için “Dilara Koçak İle İyi Yaşam” kitabında yer alan araştırma özetlerine ve bilgilere göz atın.

Elele

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.