iPhone 7’de Home Tuşu Kalkıyor Mu?

Dünyanın en popüler akıllı telefonu olan iPhone, bu yıl iPhone 7 isimli yeni modeli ile karşımıza çıkacak. Cihazla ilgili çok sayıda iddia varken şimdi bu iddialara bir yenisi daha eklendi. Aslında oldukça tanıdık bir iddia.

İlk iPhone modelinden bu yana Apple’ın kullanmakta son derece ısrarcı olduğu ana ekran tuşu, iPhone 5s ile birlikte çok daha işlevsel bir hale geldi. Touch ID adı verilen parmak izi okuma sensörüne de sahip olan bu tuş iOS işletim sisteminin en önemli kontrol fonksiyonunu yerine getiriyor. Ancak şimdi bu tuşun kalkacağı iddia ediliyor.

Son yıllarda her yeni iPhone modelinden önce bu tuşun kalkacağı söylentileri gündeme geliyor. Ancak bu sefer iddialar bir adım daha gerçekçi. Çünkü Apple’ın artık ciddi bir tasarım atağı gerçekleştirmesi gerekiyor. 3.5 mm ses portunun kaldırılacak olması, su geçirmez gövde ise diğer popüler iddialar arasında.

Teknolojik açıdan bu tuşun kalkması aslında son derece faydalı olabilir. Böylelikle ekran için telefonu büyütmeden daha geniş bir alan ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde pil kapasitesini artırmak adına da önemli bir avantaj gibi duruyor. Ancak iOS işletim sistemi bu tuş ile öylesine entegre ki tuşun yerine ciddi bir alternatif gerekiyor.

En önemli alternatif ise en yakın rakip olan Android tarafında. Android platformu uzun yıllar önce geri, ana ekran ve çoklu görev yönetimi gibi kritik kontrolleri “soft key” olarak ekrana gömebiliyor. Dolayısıyla iOS tarafında da böyle bir yenilik görebiliriz.

CNN

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emin Yavuz

[Serinletici'den ayrıldı] Haber bölümü stajyeri Emin, Serinletici içeriğine güncel gelişmeler ile katkı sağlıyor. | emin@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.