Apple, Avrupa için özel bir App Store üzerinde çalışıyor

Share

Teknoloji devi Apple, Avrupa Birliği’nin (AB) getirdiği yeni düzenlemelere uyum sağlamak amacıyla App Store’u bölgesel bazda ikiye ayırmaya hazırlanıyor. Bloomberg’den alınan bilgilere göre, Apple, AB’deki kullanıcılara üçüncü taraf uygulama mağazalarından indirme ve uygulamaları dış kaynaklardan yükleme imkanı tanıyarak bu yeni yasal gereksinimlere uyum sağlamayı planlıyor.

Geçtiğimiz yıl kabul edilen Digital Market Act (DMA) çerçevesinde, büyük teknoloji şirketlerinin rekabeti teşvik etmesi ve daha adil bir pazar oluşturması amaçlanmıştı. Apple, Google, Meta ve benzeri şirketlerin 6 Mart 2024 tarihine kadar bu yeni düzenlemelere uyması isteniyor. DMA kapsamında Apple’a özellikle App Store’dan bağımsız üçüncü parti mağazalardan uygulama indirme opsiyonu sunması yükümlülüğü getirilmişti.

Apple, Avrupa’daki kullanıcılarına daha fazla kontrol ve seçenek sunabilmek amacıyla App Store’u bölgesel olarak ikiye ayırma kararı alırken, bu adımın sadece AB ülkelerini kapsayacağı belirtiliyor. Yani, App Store, “AB ve geri kalan dünya” olmak üzere iki ayrı yapıda hizmet verecek.

Önümüzdeki haftalarda hayata geçmesi beklenen bu ayrımın, Apple’ın DMA kapsamında getirilen değişikliklere uyum sağlamasına ve AB’deki rekabet koşullarına daha fazla adapte olmasına yardımcı olması hedefleniyor. Apple, DMA’nın getirdiği düzenlemelere uymakla kalmayıp aynı zamanda geliştiricilere daha fazla özgürlük tanıyarak rekabetin artmasını destekleyecek bir yaklaşım benimsemiş olacak. Bu değişikliklerin, Apple’ın AB’deki App Store, FaceTime ve Siri hizmetlerinin işleyişinde önemli değişikliklere neden olması bekleniyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...