Close

Okuyan kişiyi çıldırtan 10 yazım yanlışı

Bir gramer avcısı değiliz tabii ki de; ama yazım yanlışı gördüğümüz anda beynimiz alarm vermeye başlıyor. İlkokul birinci sınıfa başladığımız günden beri dil bilgisi kurallarını tekrar tekrar öğreniyoruz; fakat gelin görün ki hala düzgün bir şekilde yazı yazmayı bilmiyoruz!

Sosyal medya fotoğraflarımızın altına düştüğümüz notlar bir hayli felsefik olmasına karşın bir o kadar da yazım yanlışıyla dolu. Hepimiz annnemizin karnından 140 karakter ile doğmuşçasına; her anımızı, duygu yoğunluğumuzu paylaşıyoruz. Daha ‘de, da’ bağlacını nasıl kullanacağımızı bile bilmiyoruz; ama her birimiz pek cool’uz, fazlasıyla entelektüeliz.

Aradan yüzyıllar geçse dahi bu ‘ısrarlı’ yazım yanlışlarının sırrına erişemeyeceğiz, o belli oldu! Çok zeki, kültürlü olduğumuzu düşündüğümüzden değil bu veryansın. Böyle bir iddiamız yok; ama şu da bir gerçek ki, yazım yanlışları karşımızdaki insanın zekasıyla ilgili aklımızda birkaç soru işaretine neden olmuyor değil.

Bizden size bir öğüt: Daha az sosyal medya, daha çok dil bilgisi!

İşte okuyan kişinin sinirlerini duvardan duvara zıplatacak 10 yazım yanlışı:

1- Herkez

Lütfen artık öğrenelim: Herkes diye yazılır, herkes diye okunur! Gerekirse etrafınızdakileri çekinmekten uyarmayın. Birimiz hepimiz için ne de olsa…

2- De/Ki Bağlacı

Birçoğumuz, ‘gidipte dönmemek var’ cümlesindeki gibi birden fazla hata yapıyoruz; ‘de’ bağlacını ve ‘-de’ ekini kullanmayı bilmiyoruz. Halbuki ayrı yazınca cümlede çok şık duruyorlar. Mottomuz: Öğrenmenin yaşı yok’!

3- Herşey, birşey…

Hanımefendiler, beyefendiler… Şey sözcüğü her zaman ayrı yazılır. Biraz dikkat, biraz özen, biraz yazım kuralı…

4- Yalnış

‘Yalnış’ yapmayın, ‘yanlış’ yapın. Yanlış yaparak öğrenin; yeter ki öğrenin! Doğrusu ‘yanlış’.

5- Poğça

Türk milleti olarak ‘poğça, pohaça, poaça’ düşkünlüğümüz bilinen ve görülen bir gerçek. O göbekler kendi kendine oluşmuyor sonuçta. Bıkmadan usanmadan yiyoruz; hadi bir de nasıl yazıldığını öğrenelim. Doğrusu ‘poğaça’.

6- Espiri

Espri sözcüğü, Fransızca ‘esprit’ kelimesinden dilimize girmiştir. Tabii yazım yanlışlarına bayıldığımız için, kelimenin orijinalinde bile olmayan fazladan bir ‘i’ harfini araya katıvermişiz. Doğrusu ‘espri’.

7- Labratuar

Labratuvar, laboratvar, laboratuar ve daha niceleri… Bu gözler ne yazım yanlışları gördü hastane koridorlarında… Fiziksel olarak iyileşmeye çalışırken, sinirlerimiz gün geçtikçe bozuluyor bu yanlışları gördükçe. Doğrusu ‘laboratuvar’.

8- Yada

‘Ya da’ kelimesi ayrı yazılıyor, unutanlar için bir kez daha hatırlatalım dedik. Doğrusu ‘ya da’.

9- Hiç bir

‘Hiç bir’, bitişik yazılan birleşik kelimelerden biridir. İlkokul ders kitaplarında, doğru yazılışı bulunmaktadır. Doğrusu ‘hiçbir’. Saygılarımızla…

10- Farketmek

Sık yapılan hatalardan biri daha ‘farketmek’. Ayrı yazsak ne de güzel olur değil mi? Çünkü ‘fark etmek’, ayrı yazılan birleşik kelimeler kategorisinin demirbaşlarından biri…

Güzel yazalım diyenler ve detaylı incelemek isteyenler için:

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=50

Tagged

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

2 thoughts on “Okuyan kişiyi çıldırtan 10 yazım yanlışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.