Serinletici Sinema Kulübü: Austenland

Duyduk duymadık demeyin… Serinletici Sinema Kulübü’nde bu hafta Jane Austen rüzgarı esiyor!

Jane Austen kitaplarını sever misiniz? Peki size özel bir Jane Austen hikayesinin kahramanı olmak ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise doğru yerdesiniz! Sinema kulübünde haftanın filmi Austenland ile yaşadığınız zamandan kopmadan bambaşka bir zaman diliminin misafiri olacaksınız!

Öncelikle sorulması gereken soru şu: Sıradan bir Jane Austen hayranı mısınız yoksa fanatik bir hayran mı?
Biz, sıradan olmaktan bir hayli uzak bir Austen hayranıyız. Ama kahramanımız Jane Hayes (ironiye dikkat), yaşadığımız çağda eşi benzeri görülmeyecek bir hayranlıkla bağlı Jane Austen’a ve romanlarına. Özellikle de Aşk ve Gurur’daki Mr. Darcy’ye!

Yıllar boyunca hayatına giren insanları, hayalindeki Mr. Darcy ile kıyaslayan Jane’in vardığı nokta yalnızlık oluyor. Hayatına farklılık katmak isteyen Jane, biriktirdiği tüm parasını ‘dünyanın en gerçekçi Austen deneyimi’ne yatırıyor. Doğru yatırım dedikleri şey bu olsa gerek!

Üzerine eski dönem kıyafetleri giyen Jane, soluğu İngiltere’de alıyor ve tabiri caizse ‘hayat değiştiren deneyim’e adım atıyor.

Rüya/hayal arası bir tatile çıkmış olsa da, Jane’in gerçek hayatında yaşadığı zorluklar burada da peşini bırakmıyor.

Oysaki Jane’in hayattaki en büyük dileği Mr. Darcy gibi bir adama aşık olup mutlu mesut yaşamaktı. Ama kurduğu hayaller gözyaşlarının içinde kaybolmuştu…

Bir türlü mutluluğu yakalayamayan Jane, derin bir umutsuzluğa kapılmıştı. Yıldızların en karanlık anda parlayıvermesi gibi Jane de en umutsuz olduğu anda içindeki gücü keşfetti.

Bir kenarda sessizce oturmak yerine kendi hayatında başrol oynamayı tercih etti.

Yanlış yaptı, hem de fazlasıyla… Seçimleri belki hatalıydı. Belki de işin sırrı hata yaparak öğrenmekti.

Jane Hayes, uzun zaman boyunca ‘sıradan’ biri olmaktan çok sıkılmıştı. Tüm cesaretini topladı ve kendini karmaşa denizine doğru bıraktı. Hayatında olmadığı kadar cesurdu artık…

Dahası Austen Diyarı’ndaki her ziyaret gerçek bir balo ile bitiyordu. Tıpkı masallardaki ‘mutlu son’ gibi…

Austenland’i bu kadar sevmemizi sağlayan temelde Aşk ve Gurur ile benzer bir öyküyü barındırıyor olması. Her an bir köşeyi dönüp Mr. Darcy ile karşılaşmayı bekliyoruz film boyunca. Kütüphaneden elinde kitabıyla çıkan Elizabeth’i görecekmiş gibi kalbimiz atıveriyor. Aşk ve Gurur’un modern bir parodisini sunan Austenland, bugünün içinde yaşayan benzersiz bir dönem filmi!

Gelecek hafta Serinletici Sinema Kulübü’nde görüşmek dileğiyle;
‘Kendinize iyi bakın. Kendiniz olun. Kendinizi sevin.’

Serinletici Sinema Kulübü Puanı:

Fragman zamanı: