Serinletici Sinema Kulübü: Austenland

Duyduk duymadık demeyin… Serinletici Sinema Kulübü’nde bu hafta Jane Austen rüzgarı esiyor!

Jane Austen kitaplarını sever misiniz? Peki size özel bir Jane Austen hikayesinin kahramanı olmak ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise doğru yerdesiniz! Sinema kulübünde haftanın filmi Austenland ile yaşadığınız zamandan kopmadan bambaşka bir zaman diliminin misafiri olacaksınız!

Öncelikle sorulması gereken soru şu: Sıradan bir Jane Austen hayranı mısınız yoksa fanatik bir hayran mı?
Biz, sıradan olmaktan bir hayli uzak bir Austen hayranıyız. Ama kahramanımız Jane Hayes (ironiye dikkat), yaşadığımız çağda eşi benzeri görülmeyecek bir hayranlıkla bağlı Jane Austen’a ve romanlarına. Özellikle de Aşk ve Gurur’daki Mr. Darcy’ye!

Yıllar boyunca hayatına giren insanları, hayalindeki Mr. Darcy ile kıyaslayan Jane’in vardığı nokta yalnızlık oluyor. Hayatına farklılık katmak isteyen Jane, biriktirdiği tüm parasını ‘dünyanın en gerçekçi Austen deneyimi’ne yatırıyor. Doğru yatırım dedikleri şey bu olsa gerek!

Üzerine eski dönem kıyafetleri giyen Jane, soluğu İngiltere’de alıyor ve tabiri caizse ‘hayat değiştiren deneyim’e adım atıyor.

Rüya/hayal arası bir tatile çıkmış olsa da, Jane’in gerçek hayatında yaşadığı zorluklar burada da peşini bırakmıyor.

Oysaki Jane’in hayattaki en büyük dileği Mr. Darcy gibi bir adama aşık olup mutlu mesut yaşamaktı. Ama kurduğu hayaller gözyaşlarının içinde kaybolmuştu…

Bir türlü mutluluğu yakalayamayan Jane, derin bir umutsuzluğa kapılmıştı. Yıldızların en karanlık anda parlayıvermesi gibi Jane de en umutsuz olduğu anda içindeki gücü keşfetti.

Bir kenarda sessizce oturmak yerine kendi hayatında başrol oynamayı tercih etti.

Yanlış yaptı, hem de fazlasıyla… Seçimleri belki hatalıydı. Belki de işin sırrı hata yaparak öğrenmekti.

Jane Hayes, uzun zaman boyunca ‘sıradan’ biri olmaktan çok sıkılmıştı. Tüm cesaretini topladı ve kendini karmaşa denizine doğru bıraktı. Hayatında olmadığı kadar cesurdu artık…

Dahası Austen Diyarı’ndaki her ziyaret gerçek bir balo ile bitiyordu. Tıpkı masallardaki ‘mutlu son’ gibi…

Austenland’i bu kadar sevmemizi sağlayan temelde Aşk ve Gurur ile benzer bir öyküyü barındırıyor olması. Her an bir köşeyi dönüp Mr. Darcy ile karşılaşmayı bekliyoruz film boyunca. Kütüphaneden elinde kitabıyla çıkan Elizabeth’i görecekmiş gibi kalbimiz atıveriyor. Aşk ve Gurur’un modern bir parodisini sunan Austenland, bugünün içinde yaşayan benzersiz bir dönem filmi!

Gelecek hafta Serinletici Sinema Kulübü’nde görüşmek dileğiyle;
‘Kendinize iyi bakın. Kendiniz olun. Kendinizi sevin.’

Serinletici Sinema Kulübü Puanı:

Fragman zamanı:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

7 Responses

 1. Sema Doğan dedi ki:

  Jane Austen’e ba-yı-lı-rımmmm! Fragmandanda çok etkilendim. Yarın illa ki bakıyor olacağım.

  Çok güzele benziyor Neval :))

  • Neval Kurtulmuş dedi ki:

   Demek aramızda başka fanatik Jane Austen hayranları da varmış:) Çok eğlenceli bir film Semacım. İzlerken sürekli ‘keşke bir Austen Diyarı olsa da gitsek’ dedim durdum. Senin de aklından böyle bir cümle geçebilir bence 🙂

 2. zeynep dedi ki:

  jane austen bir nesile ilham olmakla kalmayıp geleeğe de ışık tutumuştur. mutlaka izlenmeli.

  • Neval Kurtulmuş dedi ki:

   Tüm zamanların yazarı Jane Austen, böyle güzel bir filme konu olduysa izlemekten başka çaremiz yoktur.

 3. Sezin Nil Tufan dedi ki:

  Jane Austen her modern kadına ilham olmuş ve hayranlık uyandırmış biridir. Filme geçecek olursak böyle bir deneyim için birikimler riske atılır mı? Bir yere kadar kesinlikle! İnsanın o yaşam koşullarında o havayı koklayabilmesi demek pek çok şeyin önünde gelir. Bir de parayı sorun etmeyip neden geldiği belli olmayanlarla karşılaştırıldığında bizim Jane Hayes’in yaşadığı deneyim kat be kat bu işin olurunu gözler önüne seriyor.

  İlham verici ve çok eğlenceli buldum.

  Tebrik ediyorum Nevalcim. Bir haftayı daha beyaz ekranda mükemmel bir şekilde geçirttin 🙂

 4. urasil dedi ki:

  bir film bu kadar tatlı olabilir!!! diğer jane austen etkisinde kalan romantik komedilerden çok daha güzel bence ya da bilemedim belki benim beklentim düşüktü.

 5. the galss dedi ki:

  bütün derdinizi tasanızı bir kenara bırakıp deşarj olabileceğiniz, oldukça eğlenceli bir romantik komedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.