Kot Pantolonla Yapılan Muhteşem Resimler

Bir fırça, tuval ve boya, güzel bir sanat ortaya çıkarmak için mükemmel üçlüdür ancak İngiltere’de yaşayan Ian Berry gibi sanatçılar alışılmışın dışında düşünmeyi seviyor ve farklı çalışmalar ortaya koyuyorlar.

Bu farklı sanatçımız boya-fırçasını bir kenara itmiş ve bir çift kot pantolon almış. Kot kumaşı sanatı için bir seçim, ayrıca oluşturduğu çalışmalarda hiçbir hile ya da illüzyon bulunmuyor. “Çalışmalarımızda gördüğünüz her şey kot, başka bir şey yok, boya yok, beyazlatma yok” diye de açıklıyor Ian.

ianberrydenimu1

Ağartılmış veya direk olarak sağlam bir kumaşı boyamak yerine Berry, malzemeyi makasla yeniden şekillendirmeyi ve katmanları tutkalla üst üste yapıştırmayı tercih etmiş.

ianberrydenimu4

Mavi, siyah ve gri kot pantolon kullanarak parlak kontrastları yakalamak için çeşitli renk tonlarını da düzenliyor. Dokulu “tablolarında” gerçekçi gölgeler ve derinlik vizyonlarını taklit edebiliyor. Sonuç, şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkan günlük hayatın bir çeşit tasviri.

ianberrydenimu3

Berry’nin en son çalışması, çamaşır yıkayıcılara odaklanmış. Serisi, özellikle Londra’daki çamaşırhanelere bir saygı niteliğinde. Çoğu kentin çamaşırhaneleri kapanırken, Berry bu gözden kaçan kuruluşların sembolize ettiği şeylerle ilgili bir çok hatıra hatırlıyor.

ianberrydenimu8

ianberrydenimu14

“İnsanların buluşup konuşup birbirlerini tanıması için yerlerdi. Şimdi, kayboluyorlar” diyor, “Halkın kalbi onlardı ve kentimizin dokusu değişiyor” diye de ekliyor.

ianberrydenimu15

Berry’nin birbirinden ilginç çalışmalarından birkaçı:

ianberrydenimu2

ianberrydenimu5

ianberrydenimu6

ianberrydenimu7

ianberrydenimu9

ianberrydenimu10

ianberrydenimu16

ianberrydenimu17

icmimarlikdergisi.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.