Close

Leonardo da Vinci’nin yeni keşfedilen eskizine 15,8 milyon dolar değer biçildi.

New York Times’ın haberine göre, emekli bir doktor tarafından Aziz Sebastian tasviri mart ayında çerçevelenmemiş on dört çizimle birlikte Tajan müzayede evine değer biçilmesi için getirildi. Tasvirin sıra dışılığını fark eden eski resimler müdürü Thaddee Prate, bu konuda Parisli başka bir sanat uzmanına da danıştı.

Da Vinci'nin Kayıp Çizimi Bulundu!

İkinci uzman ise eskizin solak bir sanatçı tarafından çizildiğini ve kağıdın arkasında iki küçük bilimsel çizimin bulunduğunu fark etti.

New York Metropolitan Müzesinde görev yapan uzman Carmen C Bambach da çizimin solaklığıyla meşhur Da Vinci’ye ait olduğunu doğruladı ve çizimin 1482-1485 yılları arasında sanatçının Milan’da olduğu dönemde yapıldığını belirtti.

Tajan müzayede evinin ve Prate’nin 15,8 milyon dolar değer biçtiği eskizde Aziz Sebastian bir ağaca bağlı şekilde tasvir ediliyor. Çizimin yapıldığı 19,05’e 12,7 santimetre boyutundaki kağıdın arka yüzünde ise ışık ve gölge ile ilgili notlar ve diyagramlar bulunuyor.

Karnaval

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.