Norveç’te 4 Mevsim

Norveç’in mevsim değişimlerini yakalayan timelapse video, 1 sene boyunca çekilen 20 TB’lık bir arşivle yaratılmış.

1224949328589c5f121889b1.79968958

İskandinavya güzel memleket… Yüksek dağları, yemyeşil doğası, fiyordları… Bu bölgenin en güzellerinden biri de Norveç. Norveç, hani neredeyse iltimas geçilmiş diyeceğimiz muhteşem bir doğaya sahip. Dağ olsun, vadi olsun, orman olsun… İşte bu güzel ülkeden bir fotoğrafçı, Morten Rustad, memleketinin mevsimlerini time-lapse tekniğiyle görüntülemeye karar veriyor.

Böyle bir çalışma oldukça büyük çabalar istiyor tabii. 1 yıl öncesinden başlayan planlama, 1 yıllık çekim süresi, 20.000 km yol, farklı fotoğraf makineleriyle (Sony A7r II, Sony A7s, Panasonic GH4 ve Canon 5D Mark III) çekilmiş 200.000 fotoğraf karesi, 20 TB dolusu çekim, çadırlarda, kamplarda geçen aylar, kilometrelerce yürüyüş, 4 aylık post prodüksiyon… Ama tabii… Ortaya çıkan “Seasons of Norway” isimli iş, tahmin edeceğiniz üzere, nefis.

6 dakika 51 saniye süre bu 8K timelapse videonun müzikleri de mevsimlerin değişimiyle değişen, filmin bütünüyle uyum içinde, insana huşu veren bir müzik.

Norveçli gitarist ev besteci Jogeir Daae Mæland tarafından bestelenmiş. Vokallerse Katrine Stenbekk’e ait.

Filmi seyretmek gerçekten insanı rahatlatıyor, doğanın ve dünyanın güzelliğini bir kez daha hatırlatıyor. Dünyada kadar güzellik, görecek o kadar çok şey, o kadar farklı ülke ve kültür varken “En güzel ülke benimki!” diye tutturmanın anlamsızlığını düşünüyor insan. (Sosyal mesaj vermeden duramadı.)

bigumigu.com

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.