Close

Yoğun iş yaşamı ve devamında fırsat bulmaya çalıştığımız sosyal hayatımız, kendimize ayırdığımız uyku saatlerini git gide tehdit ediyor. Vücudumuzsa bu tempoya yaşam koçlarının aşina olduğu bir kavram; “zombi uykusu” ile karşılık veriyor.

Peki nedir bu zombi uykusu?

O ana kadar olan sebep ve sonuçları kenara bırakacak olursak eve geç saatte adımını atan bireyin, alkol almış olma halinden bağımsız olarak yemek, duş almak ve hatta üzerini değiştirmek gibi en temel ihtiyaçlarına dahi zaman ayıramayarak uykuya dalma hali zombi uykusu olarak tanımlanıyor.

İlk olarak 2000’lerin başında Elga Borkat isimli bir yazar/düşünür/yaşam koçu tarafından ortaya atılan zombi uykusu tezi, bu durumdan mustarip onlarca kişinin aynı sorunları paylaşıyor olmaları gerçeğiyle hızla yayıldı ve modern dünyanın kabul edilen bir problemi haline geldi.

Zombi uykusuna yakalanmamak için neler yapılması gerekiyor?

Öncelikle zombi uykusuna yakalanmak istemeyen bireyler, eve adım attıkları gibi kendilerine bir düzen yaratmakla yükümlüler. Uzmanların önerilerine göre öncelikle bir duş alınmaya odaklanılması, zombi uykusuna yakalanma tehlikesini tamamen ortadan kaldırıyor. Bununla beraber eve gelindiğinde kahve gibi bir uyarıcı almanın katkıları da uykuyu komple kaçırma ihtimali barındırmakla birlikte yadsıtılmaz. Ayrıca aile bireyleriyle girilecek diyaloglar, ev giysilerine hemen geçilmesi, slow olmayan müzikler ve yüz yıkama gibi zombi uykusuna savaş açan faydalı alışkanlıklar da edilinebilir.

Unutmayın; uyku bir ihtiyaçtır ancak ihtiyaçlarınızın sizi ele geçirdiği bir hayat, sizi zorbalık ve bu tabloda zombi uykusuna sevk etmekten başka bir işe yaramaz.

Tagged

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.